WXCA
- Marta Sękulska-Wrońska oraz Szczepan Wroński - goście specjalni 9. Weekendu Architektury w Gdyni 2019 r. autorska prelekcja pt. "Trafione w punkt" oraz udział w panelu dyskusyjnym
- Małgorzata Dembowska oraz Michał Czerwiński - architekci zespołu WXCA, autorska prelekcja 27 sierpnia 2022 r., w bloku "Archi Inspiracje" 12. Weekendu Architektury w Gdyni 2022
opis pracowni:
WXCA tworzy architekturę, która wyróżnia się subtelnością formy i balansem między nowoczesnością a poszanowaniem historii. Zespół specjalizuje się w opracowywaniu koncepcji i realizacji złożonych projektów zarówno publicznych, jak i komercyjnych, wymagających głębokiej refleksji nad specyfiką miejsca, wielofunkcyjnością planowanego obiektu oraz doskonałego wyczucia kontekstu. Idee pracowni często spotykają się z najwyższym uznaniem środowiska. Architekci tylko w ostatnich latach wygrali konkursy m.in. na Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, rewitalizację Pola Mokotowskiego, Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach, zagospodarowanie Bulwarów Wiślanych czy przekształcenie Nowej Pragi w przestrzeń przyjazną dla ludzi. Na warszawskiej Cytadeli trwa budowa jednego z największych kompleksów publicznych instytucji kultury autorstwa WXCA – Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polskiej. Ich realizacje – Muzeum Pamięci Palmiry czy Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, otrzymały nominacje do nagrody Miesa Van Der Rohe i zostały docenione jako najlepsze obiekty użyteczności publicznej (nagroda European Property Awards).
Szczegółowe informacje o pracowni znajdują się na www.wxca.pl
Biogramy architektów - prelegentów WXCA - Archi Prelekcje 2022 r.
Małgorzata Dembowska
ur. 1.06.1988, architektka i urbanistka, ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej; Od 2011 roku związana z pracownią architektoniczną WXCA, gdzie zajmuje się głównie przygotowaniem projektów koncepcyjnych i konkursowych; wiele z nich zostało nagrodzonych w Polsce oraz za granicą – m.in. pierwszą nagrodą w międzynarodowym konkursie na Bałtycki Park Sztuki w Estonii, którego założeniem było stworzenie miejsca integrującego wszystkie kraje bałtyckie poprzez wspólną przestrzeń wystawową na wodzie; ponadto współautorka zwycięskich projektów w konkursach: na zagospodarowanie Bulwarów Wiślanych w Warszawie, Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, przebudowę i rozbudowę Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, przebudowę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, zagospodarowanie ulic Nowej Pragi w Warszawie, przebudowę Teatru Lalki i Aktora “Kubuś” w Kielcach oraz w konkursie na wystawę stałą w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (przygotowanego we współpracy z RAA oraz Platige Image).
Część swojej pracy poświęca działalności społecznej, nakierowanej na poprawę jakości przestrzeni publicznej Warszawy; w związku z działaniami związanymi z promowaniem idei integrowania lewobrzeżnej i prawobrzeżnej Warszawy poprzez budowę kładki przez Wisłę otrzymała w 2016 roku nagrodę im. Jerzego Regulskiego, przyznawaną za wybitny wkład w kreowanie ładu przestrzennego; członkini Zarządu Oddziału Warszawskiego SARP.
Michał Czerwiński
Michał Czerwiński od 2011 jest architektem w pracowni WXCA; zaangażowany w liczne projekty związane ze sztuką, edukacją i rekreacją ze szczególnym zainteresowaniem ochroną i rewitalizacją obiektów i terenów zabytkowych oraz wrażliwością na kontekst przyrodniczy. Współautor koncepcji m.in.: Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, Ossolineum - Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu oraz Rewitalizacji kwartału Kamienic Deskurów wraz z Rynkiem Kazimierzowskim w średniowiecznej tkance Radomia. Głównym polem zainteresowań są miejsca związane z historią i upamiętnieniem, eksploracja tożsamości i dziedzictwa w tworzeniu wielowarstwowych, współczesnych doświadczeń. W ostatnich latach zaangażowany był głównie w Projekt Pawilonu Polski na Wystawie Światowej EXPO w Dubaju oraz Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej w Lublinie. Uczestnik konkursów, warsztatów, konferencji poświęconych architekturze i rozwojowi przestrzennemu. Członek Oddziału Warszawskiego SARP.
Biogramy architektów - prelegentów WXCA - Archi Prelekcje 2019 r.
Marta Sękulska-Wrońska
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 2010 roku jest partnerem w warszawskiej pracowni WXCA. Wspiera młode talenty w architekturze, stwarzając im miejsce pracy, w którym mogą się rozwijać.
Docenia wyzwania związane z tworzeniem obiektów o specjalnym przeznaczeniu, czyli muzeów i teatrów, hoteli, jak również obiektów biurowych i mieszkaniowych. Bliskie jej jest projektowanie budynków położonych w wyjątkowej lokalizacji, gdzie w procesie kreatywnym łączy wyczucie miejsca, zrozumienie kontekstu oraz indywidualne potrzeby inwestora. Zespół WXCA, który współtworzy, jest laureatem wielu konkursów architektonicznych w Polsce i zagranicą. Ma na swoim koncie, wraz ze współpracownikami, I nagrody m.in. za koncepcje: Pawilonu Polskiego na Expo w Dubaju w 2020 roku, rewitalizacji przestrzeni publicznej „Ulice Nowej Pragi”, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Na Cytadeli Warszawskiej powstaje obecnie jeden z największych publicznych kompleksów muzealnych, w skład którego wchodzą m.in. Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego autorstwa WXCA. Architektonicznie realizacje pracowni - Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry czy Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, otrzymały nominacje do nagrody Miesa Van Der Rohe i zostały docenione jako najlepsze obiekty użyteczności publicznej (nagroda European Property Awards). Angażuje się w branżowe projekty edukacyjne, występuje na konferencjach i w dyskusjach panelowych, jest członkiem Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Mazowieckiej Izby Architektów.
Szczepan Wroński
Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Współzałożyciel warszawskiej pracowni WXCA. Zwolennik stosowania subtelnych środków architektonicznych, które jednocześnie oddziałują na odbiorców najsilniej i podkreślają funkcje danego budynku oraz wyjątkowość kontekstu.
Zespół architektów, który współtworzy, działa w myśl autorskiej wspólnoty idei, gdzie każdy twórca ma równy głos w procesie kreatywnym. Taki model współpracy owocuje wieloma wygranymi w prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Spośród nich można wymienić m.in. I nagrody w konkursach na koncepcje: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, Pola Mokotowskiego w Warszawie czy zagospodarowania Bulwarów Wiślanych.
Jeden z pierwszych wygranych międzynarodowych konkursów dotyczył nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Obecnie jest ono budowane na Cytadeli Warszawskiej. W jego sąsiedztwie powstaje Muzeum Historii Polski, którego jest także współautorem. Realizacje, które współtworzył – Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry czy Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, otrzymały nominacje do nagrody Miesa Van Der Rohe i zostały docenione jako najlepsze obiekty użyteczności publicznej (nagroda European Property Awords). Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, a także sędzia w Kolegium Sędziów Konkursowych SARP.
wizualizacje oraz fotografie:
- Plac Pięciu Rogów
- pawilon Polski EXPO 2020
- fotografia portretowa Małgorzata Dembowska
- fotografia portretowa Michała Czerwińskiego