Dorota Szlachcic
- Prelegentka i panelistka 14. Weekendu Architektury w Gdyni (31 sierpnia 2024)
- Tytuł Wystąpienia: cz. 1 "Eksperyment BIOTOP - jak projektować biologicznie-immersyjną przestrzeń architektoniczną" / cz. 2 "Kosmos czy Mikrokosmos"?
Opis:
Dorota Szlachcic Architektka IARP, ČKAIT, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, prezes zarządu, szef zespołu projektowego, założycielka i współwłaścicielka Szlachcic Architekci sp. z o.o. oraz ArC2 Fabryka Projektowa sp. z o.o.
Od 2009 roku projektuje i realizuje najbardziej prestiżowe projekty biologiczne na świecie. Najważniejsze z nich to:
- Afrykarium-Oceanarium, największe oceanarium w Europie i jedyne na świecie poświęcone Afryce,
- projekt Oceanario de Namibe w Angoli
- Orientarium na terenie zmodernizowanego ZOO Łódź. Oddane do użytkowania w 2022 r. Orientarium to kompleks hodowlano-wystawienniczy poświęcony zwierzętom Azji,
Projekt Orientarium w Łodzi został uznany przez International Property Awards za najlepszy projekt architektoniczny na świecie w dwóch kategoriach Leisure Architecture i Public Service Architecture 2022-2023.
fot. portretowe Roland Okoń
Wprowadzanie do prezentacji "Kosmos czy mikrokosmos":
Jednym z postulatów, jaki postawili przed sobą architekci osiedla wzorcowego Nowe Żerniki, było zaprojektowanie osiedla, którego struktura ułatwiać będzie tworzenie lokalnych wspólnot. Inspiracją dla nas była wystawa z 1929 roku Wohnung und Werkraum (WuWA), jeden z ośmiu spektakularnych eksperymentów architektonicznych w Europie, zrealizowanych na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Dlatego nasz projekt Nowe Żerniki to Kosmos. Nie ma ogrodzeń a wnętrze międzyblokowe to społeczna inicjatywa ideowo oparta o założenia zielonych farm miejskich. Zaspokaja to potrzebę posiadania własnych ekologicznych upraw i przede wszystkim daje możliwość wspólnego przebywania w przestrzeni pół-publicznej. Nasze wzorcowe osiedle zajęło naturalne siedliska chronionych gatunków, dlatego utworzyliśmy dla nich na terenie działki, tzw. wykroty, dobrze nawodnione, porośnięte trawą pryzmy kamieni i kłód tzw. hibernakula.
W ramach działań chroniących środowisko oraz w ramach utraty miejsc rozrodu i schronienia dla ptaków został wykonany projekt Ścieżki Dydaktycznej Ekosystemy Nowe Żerniki, która ma pokazać te wszystkie gatunki drzew i siedlisk roślin, które bezpowrotnie utraciliśmy budując osiedle wzorcowe. Ważną funkcją projektu ma być również społeczna integracja lokalnych środowisk –obecnych i nowych mieszkańców Nowych Żernik.
Promenada wzdłuż potoku Ługowiny, powstaje jako kontynuacja starej zabudowy, a do nasadzeń przyczyniają się pierwsi deweloperzy w ramach działań chroniących środowisko. Pierwsza część osiedla już powstała i działa, następna właśnie ma kick-off i chcemy ją pokazać.