LAX architects
LAX architects to pracownia projektowa zajmująca się architekturą, urbanistyką, rzeźbą miejską oraz projektowaniem interaktywnych środowisk. W zakresie ich profesjonalnej działalności znajdują się także badania naukowe oraz doradztwo projektowe.
Pracownia LAX architects została założona przez dwójkę architektów z Wrocławia: Annę Grajper oraz Sebastiana Dobiesza.
W swoim dorobku LAX ma wiele uzyskanych nagród i wyróżnień za projekty dotyczące architektury, urbanistyki oraz przestrzeni publicznych w Polsce i za granicą – jednym z nich jest zrealizowany projekt "Bulwar Fizyków – Zwierciadła Akustyczne", który jest zlokalizowany w centrum Wrocławia na Bulwarze Prof. Zwierzyckiego. Znaczącym sukcesem pracowni LAX jest także wygrana w międzynarodowym konkursie International Playable City Award, której efektem jest realizacja interaktywnej instalacji Urbanimals w przestrzeniach publicznych Bristolu w Wielkiej Brytanii. Ponadto pracowania LAX za realizacje i badania nad Architekturą Interaktywną została odznaczona przez prezydenta Wrocławia honorową nagrodą “30 kreatywnych” oraz doceniona nagrodą dla awangardowych młodych architektów “Superwizja” przyznawaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich.
W ramach prowadzonych w LAX badań naukowych oraz doradztwa, pracownia specjalizuje się we wdrażaniu nowych, interaktywnych technologii w tkance architektonicznej i urbanistycznej. Współpracuje z ośrodkami twórczymi i akademickimi takimi jak: Watershed Ltd., Bartlett School of Architecture UCL London, Politechnika Wrocławska, SARP czy Instytut Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, popularyzując architekturę interaktywną i poszukując dla niej nowatorskie rozwiązania projektowe.
Sami o sobie:
"Tworząc nasze projekty bardzo istotne jest dla nas, aby przyczyniały się one do realnego placemakingu w mieście. Zależy nam, aby odciskały wyraźny ślad na mentalnej mapie miasta wśród jego mieszkańców i wszystkich odwiedzających. Dlatego ważne jest dla nas wywoływanie emocji w odbiorcach, co staramy się czynić nadając magicznego charakteru naszym realizacjom. Dlatego naszym motto jest by tworzyć magię w architekturze".
fot. Bulwar Fizyków we Wrocławiu oraz fotografie portretowe Anny Grajper oraz Sebastiana Dobiesza.
- Prelegenci i paneliści 10. Weekendu Architektury w Gdyni
- Archi Prelekcja, 2 sierpnia pt. Architektura Interaktywna - Magia, która nadejdzie
- udział w Archi Debacie 28 sierpnia pt. Jak efektywnie modernizować miasta?
arch. ANNA GRAJPER, IARP
Mgr inżynier architekt Anna Grajper ukończyła Politechnikę Wrocławską w 2011, otrzymując nagrodę Supervision za całokształt dotychczasowych osiągnięć w tworzeniu projektów architektonicznych. Po studiach podjęła pracę w OMA (Office for Metropolitan Architecture) i De Zwarte Hond, biurach architektonicznych cieszących się światową sławą. Rozwinęła swoje zainteresowania w sferze interaktywnej architektury pisząc pracę doktorską na Politechnice Wrocławskiej i częściowo w UCL Bartlett School of Architecture w Londynie, w zakresie możliwości wykorzystania do zabawy interaktywnej przestrzeni publicznej
Anna Grajper była prelegentką i główną prowadzącą I prelegentką podczas wielu konferencji naukowych i architektonicznych, takich jak: Forum Miasta Innowacyjnego w Tokio [Japonia], Festiwal Miasta Przyszłości w Brystolu [Wielka Brytania] czy też ECAADE in Oulu.
arch. SEBASTIAN DOBIESZ, IARP
Mgr inżynier architekt Sebastian Dobiesz, ukończył Politechnikę Wrocławską w 2011, broniąc pracy dyplomowej “PGR – Zieleniejąca farma”, na temat strategii urbanistycznych dotyczących obrzeży wielkich miast. Jako obywatel Europy spełnia swoje ambicje za granicą, gromadząc doświadczenia zawodowe z Polsce, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Hiszpanii i Holandii. W jednym z najbardziej uznanych urbanistycznych biur na świecie, KCAP Architects & Planners, pracował nad planami rozwoju na wielką skalę dla Rosji i Chin. Jednym z nich było ‘Budownictwo mieszkaniowe z misja’, projekt realizowany dla VANKE i nagrodzony w 2012 na Międzynarodowym Biennale Architektury i Urbanistyki Hong Kong/Shenzhen. Sebastian prowadził badania na studiach doktoranckich na Politechnice Wrocławskiej związane z tematyką rekompensaty przestrzennej we współczesnych miastach.