Dorota i Wojciech Bagińscy

D. W. Bagińscy | architekci

arch. Dorota Bagińska i arch. Wojciech Bagiński

  • Prelegenci i Paneliści 14. Weekendu Architektury w Gdyni,

Architekci i urbaniści, absolwenci Politechniki Warszawskiej. Od 1995 roku prowadzą autorską pracownię „D. W. Bagińscy | architekci”, projektując budynki mieszkalne, budynki oświaty, handlu, biurowe i produkcyjne. W pracowni wykonywane są też opracowania architektoniczno-urbanistyczne, w których projektowane obiekty angażowane są w tworzenie zewnętrznych, publicznych przestrzeni miasta czy osiedla.

„Koncepcję architektoniczną, uwzględniającą wszelkie uwarunkowania projektu, kształtujemy zawsze w sposób indywidualny - niepowtarzalne są przecież warunki, w których powstaje i ludzie, dla których ją opracowujemy. Budynek/obiekt powinien być pochodną kontekstu - integralnym elementem przestrzeni, w której zaistnieje”.

„Właściwie zaprojektowany szczegóły budowlane i detal architektoniczny nie tylko podkreślają indywidualny charakter projektowanego budynku, ale przede wszystkim zapewniają praktyczne użytkowanie i trwałość budynku”.

„Wiele naszych realizacji powstaje w drodze przekształcania zastanych obiektów, często chronionych przez Konserwatora zabytków. Udział w takich działaniach - które na ogół są trudnymi przedsięwzięciami technologicznymi i formalnymi – daje nam wiele satysfakcji i szczególne doświadczenie”.

Od kilkunastu lat architekci koncentrują się na pracy w obszarze ochrony dziedzictwa architektonicznego i urbanistycznego, zarówno społecznie, jak i zawodowo. Działają na rzecz upowszechnienia przekonania o wartości przyjaznej przestrzeni i cennego środowiska kulturowego, zabiegają o ochronę lokalnego dziedzictwa. Uczestniczą w spotkaniach i konferencjach dotyczących ochrony dziedzictwa kulturowego. Na konferencji „Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni” dwukrotnie prezentowali swoje referaty:

  • „Warszawskie Zoo. Jak powstał układ przestrzenny” - w 2021 roku,

a w roku 2019 przedstawili nam po raz pierwszy przedmiot tegorocznej prezentacji - „Zieloną Willę”,  w referacie:

  • „Modelowa realizacja idei „funkcjonalny, ekonomiczny dom drewniany” z ogrodem w Komorowie – wzorcowy projekt Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy”.

dodatkowe informacje o prelegentach:

Dorota Bagińska ukończyła kilka lat temu studia podyplomowe Ochrona Dziedzictwa Kulturowego – Miasto Historyczne, łącząc je z pracą w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Warszawie, pracowała także w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Jest członkiem Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej IARP, Kolegium Sędziów Konkursowych OW SARP i Zespołu ds. Dziedzictwa Narodowego SARP.

Wojciech Bagiński pracuje jako architekt zabytkowego Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie. Jest członkiem Kolegium Sędziów Konkursowych OW SARP, pracuje w grupie ekspertów przy projekcie „Strategia rozwoju metropolii warszawskiej do 2040 roku”.

fot.

  • 1\Dom w Komorowie, stan w 2010 r. - fot. Doroty i Wojciecha Bagińskich
  • 2\Fotografia z drona - autor Marcin Bojko
  • 3\Projekt archiwalny domu B. Lacherta i J. Szanajcy
  • 4\fotografia ze Spaceru architektonicznego w czerwcu 2023
  • 5-6\fotografie własne autorów
Tomasz Mikołaj Konior
XYstudio Dorota Sibińska | Filip Domaszczyński | Marta Nowosielska
Mariusz Twardowski
Dorota Szlachcic
Justyna Dziedziejko i Magdalena Wnęk (topoScape)
Jakub Szczęsny
APA Wojciechowski | Szymon Wojciechowski
Agnieszka Kalinowska-Sołtys
Anna Orchowska
Dominika Zielińska
Monika Arczyńska
Piotr Grochowski
Bolesław Stelmach
Jakub Bladowski
Jacek Droszcz | Studio Kwadrat
Maciej Rydz (JEMS Architekci)
Przemek Woś
Dorota i Wojciech Bagińscy
Barbara Nawrocka
Paweł Świątkiewicz, Łukasz Maraszek | MS 15
Agnieszka Jurecka-Fryzowska
Michał Stangel
Przemo Łukasik
Anna Becker, Marlena Pilch (Projektzieleni.pl)
Paweł Paradowski (ZOA Architekci)
Karol NIeradka (maxberg)
Radosław Czerniejewski
TYYNI Studio
Barbara Marchwicka
Ewa Rombalska
Ryszard Nakonieczny
Sandra Przepiórkowska
Ewa Kuryłowicz
Robert Konieczny - KWK Promes
Marcin Sadowski | JEMS
eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Ewa P. Porębska
WXCA - Michał Czerwiński oraz Małgorzata Dembowska
Jakub Szczepański
Kazimierz Butelski
Marek Stępa
ARCH Deco - Gdynia
Iwona Markešić
Paulina Szewczyk
Aleksander Wadas
Lewicki Łatak
Marta Sękulska-Wrońska i Szczepan Wroński (WXCA)
M. i A. Domicz
Marlena Wolnik | MWArchitekci
Agata Twardoch
Fiszer Atelier 41 - Warszawa
Magdalena Federowicz-Boule
Tomasz Janiszewski
Maciej Siuda
Annę Grajper oraz Sebastian Dobiesz
BBGK Architekci
Paulina Kisiel
Ultra Architects
CEZARY M. BEDNARSKI
Zbigniew Maćków

Dorota i Wojciech Bagińscy, architekci

www.baginscyarchitekci.pl/

Prelegenci i Paneliści 14.Weekendu Architektury w Gdyni:

  • Wykład pt. "Zielona Willa w Komorowie – świadek idei i kunsztu architektów Józefa Szanajcy i Bohdana Lacherta” w czasie Archi-Prelekcji 1.09.2024, Konsulat Kultury, ul. Wójta Radtkego 25
  • Dorota Bagińska i Wojciech Bagiński, architekci IARP i SARP 

Wprowadzenie do prezentacji:

"Zielona Willa w Komorowie – świadek idei i kunsztu architektów Józefa Szanajcy i Bohdana Lacherta”

Od wielu lat zabiegaliśmy o popularyzację w środowisku konserwatorskim i w społeczności lokalnej, wyjątkowego obiektu - niewielkiego drewnianego domu modernistycznego zaprojektowanego przez Józefa Szanajcę i Bohdana Lacherta – tzw. „Zielonej Willi”.

Ten zupełnie nieznany wcześniej obiekt opisywaliśmy w różnych publikacjach od 2010 roku i prezentowaliśmy publicznie m.in. na konferencji Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni (2019), na Polsko – Niemieckiej Konferencji „Architektura ryglowa - wspólne dziedzictwo Antikon 2018, i na uroczystej konferencji inaugurującej obchody 100-lecie BAUHAUSU w Bauhaus Denkmal Bundesschule Bernau k/Berlina. 

W 2023 roku Gmina Michałowice wykupiła budynek z rąk prywatnych – dzięki dotacji Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, do którego Gmina złożyła wniosek oparty o nasze opracowania historyczne i programowe, załączając sporządzony w naszej pracowni projekt koncepcyjny stworzenia w Zielonej Willi ośrodka o roboczej nazwie Dom Idei Miasto Ogród.

Do tego sukcesu w nie mniejszym stopniu przyczyniła się mobilizacja lokalnej społeczności, której kolejnym sukcesem było pozyskanie dofinansowania o wartości 1 000 000 zł na prace konserwatorskie przy Zielonej Willi (w konkursie fundacji Most the Most).

Doświadczeniem badań, działań i radością obcowania z dziełem wybitnych Architektów, chcemy się podzielić prezentując „Zieloną Willę” w Komorowie autorstwa Józefa Szanajcy i Bohdana Lacherta.