Marta Sękulska-Wrońska i Szczepan Wroński (WXCA)

WXCA

  • Marta Sękulska-Wrońska oraz Szczepan Wroński - goście specjalni IX Weekendu Architektury w Gdyni, 
  • autorska prelekcja pt. "Trafione w punkt" oraz udział w panelu dyskusyjnym
  • Archi Prelekcje, 24 sierpnia 2019 r. Sala Goplana, Gdyńskie Centrum Filmowe

opis pracowni:

WXCA tworzy architekturę, która wyróżnia się subtelnością formy i balansem między nowoczesnością a poszanowaniem historii. Zespół specjalizuje się w opracowywaniu koncepcji i realizacji złożonych projektów zarówno publicznych, jak i komercyjnych, wymagających głębokiej refleksji nad specyfiką miejsca, wielofunkcyjnością planowanego obiektu oraz doskonałego wyczucia kontekstu. Idee pracowni często spotykają się z najwyższym uznaniem środowiska. Architekci tylko w ostatnich latach wygrali konkursy m.in. na Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, rewitalizację Pola Mokotowskiego, Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach, zagospodarowanie Bulwarów Wiślanych czy przekształcenie Nowej Pragi w przestrzeń przyjazną dla ludzi. Na warszawskiej Cytadeli trwa budowa jednego z największych kompleksów publicznych instytucji kultury autorstwa WXCA – Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polskiej. Ich realizacje – Muzeum Pamięci Palmiry czy Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, otrzymały nominacje do nagrody Miesa Van Der Rohe i zostały docenione jako najlepsze obiekty użyteczności publicznej (nagroda European Property Awards).

Szczegółowe informacje o pracowni znajdują się na www.wxca.pl

Agnieszka Kalinowska-Sołtys
Przemo Łukasik
XYstudio Dorota Sibińska | Filip Domaszczyński | Marta Nowosielska
Piotr Grochowski
Bolesław Stelmach
Anna Becker, Marlena Pilch (Projektzieleni.pl)
Paweł Paradowski (ZOA Architekci)
Anna Orchowska
Mariusz Twardowski
Michał Stangel
Karol NIeradka (maxberg)
Radosław Czerniejewski
TYYNI Studio
Barbara Marchwicka
Ewa Rombalska
Ryszard Nakonieczny
Sandra Przepiórkowska
Ewa Kuryłowicz
Robert Konieczny - KWK Promes
Marcin Sadowski | JEMS
eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Ewa P. Porębska
APA Wojciechowski | Szymon Wojciechowski
Jakub Szczepański
Kazimierz Butelski
ARCH Deco - Gdynia
Iwona Markešić
Paulina Szewczyk
Aleksander Wadas
Lewicki Łatak
Marta Sękulska-Wrońska i Szczepan Wroński (WXCA)
M. i A. Domicz
Barbara Nawrocka + Dominika Wilczyńska | MiastoPracownia
Marlena Wolnik | MWArchitekci
Agata Twardoch
Fiszer Atelier 41 - Warszawa
Magdalena Federowicz-Boule
Tomasz Janiszewski
Maciej Siuda
Annę Grajper oraz Sebastian Dobiesz
BBGK Architekci
Jakub Szczęsny
A2P2
Paulina Kisiel
Ultra Architects
CEZARY M. BEDNARSKI
Zbigniew Maćków
A. Bulanda i W. Mucha
Jacek Droszcz - Studio Kwadrat
Stanisław Deńko
Jerzy Wolski
Wojciech Targowski - FORT Architekci
Patryk Pniewski - PP Studio

Biogramy architektów - prelegentów WXCA

 

 

Marta Sękulska-Wrońska

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 2010 roku jest partnerem w warszawskiej pracowni WXCA. Wspiera młode talenty w architekturze, stwarzając im miejsce pracy, w którym mogą się rozwijać.

Docenia wyzwania związane z tworzeniem obiektów o specjalnym przeznaczeniu, czyli muzeów i teatrów, hoteli, jak również obiektów biurowych i mieszkaniowych. Bliskie jej jest projektowanie budynków położonych w wyjątkowej lokalizacji, gdzie w procesie kreatywnym łączy wyczucie miejsca, zrozumienie kontekstu oraz indywidualne potrzeby inwestora. Zespół WXCA, który współtworzy, jest laureatem wielu konkursów architektonicznych w Polsce i zagranicą. Ma na swoim koncie, wraz ze współpracownikami, I nagrody m.in. za koncepcje: Pawilonu Polskiego na Expo w Dubaju w 2020 roku, rewitalizacji przestrzeni publicznej „Ulice Nowej Pragi”, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Na Cytadeli Warszawskiej powstaje obecnie jeden z największych publicznych kompleksów muzealnych, w skład którego wchodzą m.in. Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego autorstwa WXCA. Architektonicznie realizacje pracowni - Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry czy Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, otrzymały nominacje do nagrody Miesa Van Der Rohe i zostały docenione jako najlepsze obiekty użyteczności publicznej (nagroda European Property Awards). Angażuje się w branżowe projekty edukacyjne, występuje na konferencjach i w dyskusjach panelowych, jest członkiem Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Mazowieckiej Izby Architektów.

Szczepan Wroński

Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Współzałożyciel warszawskiej pracowni WXCA. Zwolennik stosowania subtelnych środków architektonicznych, które jednocześnie oddziałują na odbiorców najsilniej i podkreślają funkcje danego budynku oraz wyjątkowość kontekstu.

Zespół architektów, który współtworzy, działa w myśl autorskiej wspólnoty idei, gdzie każdy twórca ma równy głos w procesie kreatywnym. Taki model współpracy owocuje wieloma wygranymi w prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Spośród nich można wymienić m.in.  I nagrody w konkursach na koncepcje: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, Pola Mokotowskiego w Warszawie czy zagospodarowania Bulwarów Wiślanych.

Jeden z pierwszych wygranych międzynarodowych konkursów dotyczył nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Obecnie jest ono budowane na Cytadeli Warszawskiej. W jego sąsiedztwie powstaje Muzeum Historii Polski, którego jest także współautorem. Realizacje, które współtworzył – Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry czy Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, otrzymały nominacje do nagrody Miesa Van Der Rohe i zostały docenione jako najlepsze obiekty użyteczności publicznej (nagroda European Property Awords). Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, a także sędzia w Kolegium Sędziów Konkursowych SARP. 

wizualizacje oraz fotografie:

  • Muzeum Wojska Polskiego (pierwsze trzy)
  • pawilon Polski EXPO 2020 (trzy środkowe)
  • Teatr Miejski w Gdyni - przebudowa (ostatnie trzy wizualizacje)
  • fotografie portretowe Marty Sękulskiej-Wrońskiej oraz Szczepana Wrońskiego