<< wróć
Wojciech Targowski - FORT Architekci

arch. Wojciech Targowski

prelegent Archi Prelekcji WA_2011, uczestnik wystaw WA_2012, zapowiedź udziału w prelekcjach WA_2014

Absolwent (1982) , a obecnie nauczyciel akademicki  Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. 0d 1989 wraz z Piotrem Mazurem (+)  i Antonim Taraszkiewiczem współwłaściciel pracowni FORT. Laureat nagród, wyróżnień, w tym szeregu nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych.

Jako główny autor koncepcji i generalny projektant jest autorem wielu realizacji w różnych dziedzinach architektury, z których najważniejsze to :

  • Architektura mieszkaniowa

Lata 90-te w Polsce to okres intensywnych poszukiwań nowej formuły budownictwa mieszkaniowego, alternatywy dla masowej prefabrykacji epoki PRL-u. Wśród ciekawszych realizacji tamtego okresu wymienić należy wyróżniony Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Gdyni, zespół zabudowy mieszkaniowej przy ul. Górniczej w Wielkim Kacku ( fot.1 ). Kolejne lata przyniosły dalsze realizacje zespołów mieszkaniowych na terenie Trójmiasta. Ostatni z nich, osiedle Leśna Polana uhonorowane Złotym Wiertłem 2007 (fot.2) powstał dziesięć lat później, po przeciwległej stronie ul. Wielkopolskiej . Obecnie, w fazie projektu znajduje się przebudowa i rozbudowa byłego budynku Komendy Policji w Sopocie (fot.3) na zespół biur i apartamentów.

  • Budynki użyteczności publicznej

W 2003 roku powstał gmach GCH Manhattan (fot.4) , śródmiejskiej galerii handlowej wyróżniony w Konkursie Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich. Następne lata to realizacje obiektów biurowych i biurowo-usługowych,  w tym Haxo  przy ul. Strzeleckiej (fot.5) i K5 przy ul.Kartuskiej (fot.6 ) w Gdańsku.  

Najnowszą realizacją jest budowany obecnie, jako rezultat uzyskania I nagrody w Konkursie Architektonicznym, zespół zabudowy biurowo-hotelowej Waterfront przy Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni (fot.7 ) 

  • Budownictwo Monumentalne

Rok 2000 przyniósł otwarcie projektowanych z zespołem autorskim rzeźbiarzy Z. Pidka i A. Sołygi monumentalnych założeń Polskich Cmentarzy Wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. (fot.8 ). Rok 2007 zaowocował I nagrodą w Międzynarodowym Konkursie na budynek Europejskiego Centrum Solidarności. Monumentalna, rzeźbiarska bryła budynku jest już widoczna i rozpoznawalna w pejzażu Gdańska. Otwarcie Centrum przewidziano na połowę 2014 roku (fot.9 )

Przemo Łukasik
Bolesław Stelmach
Lewicki Łatak
ARCH Deco - Gdynia
Marta Nowosielska Dorota Sibińską, Filip Domaszczyński
Kazimierz Butelski
Magdalena Federowicz-Boule
Michał Stangel
Tomasz Janiszewski
Maciej Siuda
Annę Grajper oraz Sebastian Dobiesz
Anna Orchowska-Smolińska
Iwona Markešić
Ewa Rombalska
Piotr Gniewek
Barbara Marchwicka
Sandra Przepiórkowska
Fiszer Atelier 41 - Warszawa
BBGK Architekci
Jakub Szczęsny
Marta Sękulska-Wrońska i Szczepan Wroński (WXCA)
A2P2
Radosław Czerniejewski
Paulina Kisiel
Ultra Architects
CEZARY M. BEDNARSKI
NANU Architektura
O JEMS
Ewa Kuryłowicz
Robert Konieczny - KWK Promes
Zbigniew Maćków
M. i A. Domicz
A. Bulanda i W. Mucha
Jacek Droszcz - Studio Kwadrat
Stanisław Deńko
Jerzy Wolski
Wojciech Targowski - FORT Architekci
Patryk Pniewski - PP Studio