<< wróć
Stanisław Deńko

Stanisław DEŃKO

Architekt, Dyrektor Generalny Biura Architektonicznego "Wizja" Sp. z o.o. 

Stanisław Deńko jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki (1961-1967). Z krakowską kuźnią architektów Deńko był związany przez ponad 30 lat (1967-1999), gdzie pracował jako asystent naukowo – dydaktyczny w Instytucie Urbanistyki i Planowania Przestrzennego. Ponadto w trakcie swojej kariery architekt prowadził także pracę dydaktyczną na takich uczelniach jak University of Iowa, University of Tennessee w Knoxville oraz Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego. Istotnym etapem w pracy zawodowej architeka było objęcie i pełnienie funkcji dyrektora Wydziału Architektury oraz Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa, a także Głównego Architekta Miasta Krakowa. 

Od 1993 roku do chwili obecnej pełni funkcję dyrektora generalnego w Biurze Architektonicznym „WIZJA” sp. z o.o., pracowni z którą architekt odniósł swoje największe sukcesy zawodowe. 

W listopadzie 2016 roku, Stanisław Deńko zostaje laureatem nagrody honorowej SARP, najwyższej nagrody w polskiej architekturze przyznawanej za całokształt twórczości. W laudacji dla Stanisława Deńki podkreślano m.in.

"Dzieła Stanisława Deńko są taką przestrzenną egzystencjalną refleksją. Czytelnym, pięknym językiem przestrzeni pytają o Niebo i Ziemię, o Trwanie i Przemijanie. Wydają się zadawać te ważne pytania, które musi zadawać architektura, gdy ma być humanistyczną dziedziną sztuki" - źródło sarp.org.pl

Do najważniejszych projektów i realizacji w dorobku architeka zalicza się budynek siedziby Ambasady Polski w New Delhi w Indiach (projekt - wygrany konkurs w 1973 r.) wraz z prof. Witoldem Cęckiewiczem, oddanej do użytku w roku 1977.

Najważniejsze projekty i realizacje architekta po 2000 roku to: rozbudowa Terminalu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach (we współpracy z biurem architektonicznym APA – Czech, Duliński, Wróbel), Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (projekt wyłoniony w inwestorskim konkursie architektonicznym), a także wielokrotnie nagradzane budynki mieszkalne, w tym budynek przy ul. Fabrycznej w Krakowie (nagroda SARP), budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Kazimierza Wielkiego w Krakowie, projekt domu mieszkalnego przy ul. Wodociągowej w Krakowie, budynek mieszkalny jednorodzinny w Burowie.  W roku 2006 „Wizja” Sp. z o.o nawiązuje współpracę z biurem nsMoonStudio i w ramach IQ Konsorcjum realizuje przy autorskim udziale Stanisława Deńko zespół zabudowy mieszkaniowo-usługowej Angel City przy ul. Pawiej w Krakowie; budynek biurowy dla siedziby KPT w Czyżynach; budynek biurowy Alma Tower przy ulicy Pilotów oraz najbardziej znaną realizację - Centrum Archiwizacji Sztuki Tadeusza Kantora – Muzeum Cricoteka przy ul. Nadwiślańskiej w Krakowie (I Nagroda w konkursie międzynarodowym; nominacja do Nagrody im. Miesa van der Rohe). 

Wizja Biuro Architektoniczne

ul. Zygmunta Wróblewskiego 3, 31-148 Kraków

Telefon: 12 632 66 52

Opracowanie własne na podstawie sarp.krakow.pl, propertydesign.pl, www.wizja.krakow.pl

Przemo Łukasik
Bolesław Stelmach
Lewicki Łatak
ARCH Deco - Gdynia
Marta Nowosielska Dorota Sibińską, Filip Domaszczyński
Kazimierz Butelski
Magdalena Federowicz-Boule
Michał Stangel
Tomasz Janiszewski
Maciej Siuda
Annę Grajper oraz Sebastian Dobiesz
Anna Orchowska-Smolińska
Iwona Markešić
Ewa Rombalska
Piotr Gniewek
Barbara Marchwicka
Sandra Przepiórkowska
Fiszer Atelier 41 - Warszawa
BBGK Architekci
Jakub Szczęsny
Marta Sękulska-Wrońska i Szczepan Wroński (WXCA)
A2P2
Radosław Czerniejewski
Paulina Kisiel
Ultra Architects
CEZARY M. BEDNARSKI
NANU Architektura
O JEMS
Ewa Kuryłowicz
Robert Konieczny - KWK Promes
Zbigniew Maćków
M. i A. Domicz
A. Bulanda i W. Mucha
Jacek Droszcz - Studio Kwadrat
Stanisław Deńko
Jerzy Wolski
Wojciech Targowski - FORT Architekci
Patryk Pniewski - PP Studio

  • "Stanisław Deńko - Wizja Miasta" - wystawa monograficzna w czasie VII Weekendu Architektury w Gdyni 24-27 sierpnia, galeria - Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2

Wybrane nagrody w konkursach:

  • 2006-14 - I nagroda. Muzeum Tadeusza Kantora. Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka przy ul. Nadwiślańskiej w Krakowie.
  • 2007 - I wyróżnienie.  Konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania funkcjonalno-przestrzennego Ronda Mogilskiego wraz z jego otoczeniem w Krakowie. 
  • 2008 - III nagroda. Konkurs na opracowanie koncepcji Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Międzynarodowy konkurs SARP.
  • 2009-2010 - II nagroda. Koncepcja rozbudowy Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice wraz z hotelem. Konkurs międzynarodowy.
  • 2009 - IV nagroda. Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej "Teatru w Budowie"  w Lublinie wraz z koncepcją zagospodarowania Placu Teatralnego