APARTAMENT GDYŃSKI 2013 MIESZKANIE WEEKENDOWE - właścicielami mieszkania są biznesmen z Warszawy z małżonką
II Nagroda w konkursie "Apartament Gdyński" 2013 r.
SALON, KUCHNIA
Właścicielami mieszkania są biznesmen z Warszawy z małżonką, którzy zauroczeni Gdynią przyjeżdżają tutaj na weekendy. Ich największe pasje to: kino lat 30-tych ubiegłego wieku, podróże oraz wzornictwo użytkowe ART DECO. Ze swoich licznych wojaży po świecie przywożą plakaty filmowe z ukochanych lat 30 –tych, których zebrała się już pokaźna kolekcja. Oboje zapragnęli aby ich pasje miały swoje odzwierciedlenie we wnętrzach ich nowoczesnego gdyńskiego mieszkania. Apartament ma 53 m2 i pierwotnie był lokalem o zamkniętym układzie pomieszczeń. Ze względu na weekendowy charakter mieszkania oraz dostosowanie go jedynie do potrzeb ich dwojga, zostało ono maksymalnie otwarte, pozostawiając przegrody jedynie w obrębie pionów wodno -kanalizacyjno-wentylacyjnych i strefy intymnej łazienki. Mieszkanie mimo swojego niewielkiego metrażu, dzięki otwarciu poszczególnych stref funkcjonalnych, zyskało na przestronności. Kuchnia łączy się spójnie z przestrzenią jadalnianą poprzez stół który powstał z przedłużenia blatu zabudowy. Stół jest elementem nowoczesnym ale swoją krzywizną blatu oraz wykończeniem z drewna nawiązuje do estetyki ART DECO. Blat stołu jest elementem ruchomym dzięki czemu w zależności od potrzeb możemy aranżować przestrzeń na wiele sposobów. Oświetlenie nad stołem jest głównym elementem dekoracyjnym, przykuwającym uwagę i na tyle lekkim w formie, aby nie zaburzać rytmu całej przestrzeni. Lustra znajdujące się na ścianie za stołem swoją formą i szlifem nawiązują do charakterystycznych detali z lat 30 -tych ubiegłego wieku a dzięki odbiciu w nich przestrzeni tarasu, dodatkowo stwarzają efekt powiększenia mieszkania. Wysoka zabudowa na ścianie w głębi pomieszczenia, z czarnymi matowymi frontami, jest elementem zamykającym i optycznie przybliżającym ścianę na końcu bardzo wąskiego pomieszczenia. Głównym elementem przestrzeni wypoczynkowej jest bardzo nowoczesna i prosta w formie czarna kanapa, a stylizowane stoliki do kawy i fotel nawiązujące do mebli z epoki ART DECO są tutaj elementem biżuteryjnym i rzeźbiarskim. Zastosowane na zasadzie kontrastu do masywnej czarnej kanapy, przykuwają uwagę i zmiękczają całość kompozycji. W strefie wejścia nie została wydzielona przestrzeń korytarzowa. Jej brak powoduje, że ten fragment został „wchłonięty” do całości strefy dziennej. Wielkim atutem apartamentu są wysokie okna wychodzące na rozległy taras który latem może pełnić funkcje dodatkowej przestrzeni wypoczynkowej przenikającej się z pokojem dziennym. Dzięki zmianie na grzejniki kanałowe, cały apartament zyskał przestronności a zastosowanie białych zasłon dodało elegancji i nowoczesności oraz pozwoliło swobodnie wnikać oświetleniu do apartamentu. W całym wnętrzu dominuje monochromatyczna paleta barw z zastosowaniem jako podstawowych bieli i czerni, przełamanych płaszczyznami w odcieniach naturalnego drewna. Uzupełnieniem są drobne złote detale, wplecione w dyskretny sposób w całość aranżacji. Stanowi to idealne tło dla wyeksponowania zbiorów plakatów.
ŁAZIENKA
Z przestrzeni przy sypialni wydzielona została kompaktowa łazienka z prysznicem. Zaprojektowany ciąg szaf, z frontami lustrzanymi, miękko przenika z sypialni do łazienki, dzięki czemu połączone zostały te dwie przestrzenie a łazienka zyskała szafki z możliwością ukrycia pralki. Lustra dodatkowo, optycznie powiększają przestrzeń, dzięki czemu nieduża łazienka sprawia wrażenie przestronnej. Wykorzystując wnękę za kominem, zgodnie ze współczesnymi trendami, zaprojektowano duży i otwarty prysznic. Efekt przestronności potęguje jednolita podłoga z matowej żywicy epoksydowej z wtopionym w miejscu prysznica odpływem liniowym, którą – jako kontynuację - zastosowano także na ścianie z deszczownicą. Prosta umywalka na niklowanym stelażu jest elementem typowym dla ART DECO. Stylizowana bateria prysznicowa w nowoczesnej czarnej kolorystyce przełamuje płaszczyznę białej ściany. Na ścianach zastosowano mozaikę z charakterystycznym geometrycznym wzorem. Jako dopełnienie kompozycji kolorystycznej całego mieszkania zastosowano czarne elementy pojawiające się na: podłodze, cokole szafy, uchwycie drzwi oraz czarnej półce na kosmetyki w prysznicu ,w której znajduje się zarówno ręcznik jak i słuchawka prysznicowa. Całą monochromatyczną i chłodną w wyrazie przestrzeń przełamuje ciepły kolor drewna na ścianie i drzwiach wejściowych do łazienki.
SYPIALNIA
Strefa nocna powstała dzięki wykorzystaniu przestrzeni za kominem, dodatkowo obudowanym łukową ścianą i wykończony fornirem drewnianym w kolorze naturalnego dębu. Dzięki temu zabiegowi została stworzone dodatkowe regały na książki od strony sypialni. Ściana pomiędzy strefą dzienną a sypialnią pełni także funkcję ściany telewizyjnej. Nie znajduje się na niej jednak standardowo telewizor tylko ekran wysuwany z przestrzeni w suficie podwieszanym . Nad kanapą zamontowany jest rzutnik zintegrowany z ekranem, oraz sprzętem znajdującym się na półce poniżej ekranu. Do sypialni istnieje możliwość przejścia z salonu z dwóch stron a dzięki pozostawionej niezabudowanej półce nad zagłówkiem łóżka, zyskaliśmy wrażenie bezpośredniego przenikania się dwóch stref. Dodatkowym atutem tej przestrzeni jest wykorzystanie wnęki na obszerne szafy, które rozciągają się aż do łazienki. Poprzez zastosowaniu ciągu luster jako frontów szafy, optycznie powiększamy przestrzeń. Ciekawym elementem uzupełniającym tę część apartamentu, jest oświetlenie nad łóżkiem oraz złota lampka w formie kuli ustawiona na półce pomiędzy „pokojami”. Kulisty kształt i złote wykończenie to kolejny element nawiązujący do ulubionej epoki lokatorów. Ciekawym elementem w sypialni są również drzwi do łazienki, zamknięte tworzą jeden spójny element z zabudowanymi szafami przy biurku dzięki czemu wtapiają się w przestrzeń.
o autorkach projektu:
ANNA MARIA SOKOŁOWSKA
- ARCHITEKT
- PRACOWNIA PROJEKTOWA DRAGON ART
- Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. Od 2003 roku zajmuje się architekturą wnętrz, od 2006 roku właścicielka Pracowni Projektowej Dragon Art. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt zrealizowanych projektów wnętrz i duże grono zadowolonych klientów. Architekt z powołania, pasji i życiowej miłości do architektury, pięknego designu i funkcjonalnych rozwiązań. Kocha podróże i odkrywanie ciekawych zakątków architektonicznych.
- Życiowe motto „LESS IS MORE” ("mniej znaczy więcej") - L.M. Van der Rohe.
MARTA PIĄTKOWSKA
- ARCHITEKT, uprawnienia numer 75/2011
- STUDIO 1111
- Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej. Od 2003 roku pracuje zawodowo zajmując się urbanistyką, architekturą i nowoczesnym designem. Architekt z ambicjami, wyobraźnią i dużą wrażliwością na otaczającą przestrzeń. Jej drugą pasją jest grafika użytkowa. Od kilku miesięcy bierze los w swoje ręce jako właścicielka Pracowni STUDIO 1111.
- Życiowe motto „IMPOSSIBLE IS NOTHING” („wszystko jest możliwe”).
Dane kontaktowe:
tel. +48 660 769 062
e-mail: biuro@dragonart.com.pl