Kawalerka dla Lucjana i Macieja
Dzisiejsza sytuacja socjoekonomiczna zmusza młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych form zamieszkania. Maciej z Lucjanem, bezrobotny psycholog i bezrobotny politolog chcąc nie chcąc prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. I mimo, że nie dotyczy ich ustawa o związkach partnerskich, chłopcy razem, za wierszówkę z popularnego magazynu internetowego, próbują przetrwać od pierwszego do pierwszego. Wychodząc naprzeciw wymaganiom osób, które śpią, jedzą i pracują w jednym miejscu (tzw. freelancerzy)zaprojektowaliśmy przestrzeń wielofunkcyjną, mieszcząc na 38 m2 salonbawialnie, kuchnio-jadalnie, małe biuro oraz dwie sypialnie z łazienką. Nie od dziś, wiadomo, że małe, ciemne i duszne pomieszczenia sprzyjają destrukcyjnym myślą (patrz Raskolnikow).Dlatego zaproponowano dużą i jasną monoprzestrzeń, w której pojawiają się tyko nieliczne przedmioty użytkowe. Taka przestrzeń sprzyja kreatywnym działaniom.
Po pracy aby móc się oderwać i zrelaksować zamykamy biuro w szafie. Zabudowy ze sklejki szkutniczej, pozwalają na utrzymanie porządku, a porządek daje poczucie bezpieczeństwa… Wieczorem salon zamieniamy w dwie sypialnie. Teraz już nikt nie będzie musiał chodzić na ryby, aby mieć w sypialni odrobinę prywatności.
Kuchnia mała ale funkcjonalna i łatwa do utrzymania w czystości. Blat ze stali nierdzewnej to sentyment do pracy na zmywaku, duży blaszany śmietnik rodem z USA i korona szafek zwieńczona dekoracją z butelek po piwie, w końcu swoje słabości trzeba przekuwać w zalety.
POBEREŻNY PODGÓRCZYK
www.popoarchitekci.pl
Kaja Pobereżny i Michał Podgórczyk (rocznik 1982),życiowo i zawodowo związani z Trójmiastem, tworzą autorski zespół projektowy, który może pochwalić się kilkunastoma nagrodami i wyróżnieniami w konkursach architektonicznych i wzorniczych. Absolwenci Politechniki Gdańskiej szczególnie interesują się małymi formami architektonicznymi, projektowaniem wnętrz, oraz formami użytkowymi w przestrzeni publicznej. Bliskie są im społeczne aspekty projektowania oraz tematyka rewitalizacji przestrzeni publicznych. W pracy kładą nacisk na ergonomię i funkcjonalność, zrównoważone i ekologiczne technologie oraz prostą i czystą formę, która nabiera szlachetności z upływem lat. W 2012 roku postanowili sformalizować swoje dotychczasowe działania zakładając pracownie projektową Pobereżny/Podgórczyk.
NAGRODY/WYRÓŻNIENIA
2012
I miejsce - Zdroje dla Gdańska (Pobereżny,Podgórczyk)
2011
III miejsce-Kościół pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku-
BASS(Szymczak,Samol,Pilacki,Pobereżny,Podgórczyk,Dobrowolski)
2010
wyróżnienie-International Design Competition for Sites of Jewish History in
Lviv(Nowodworska,Podgórczyk)
2009
I miejsce-nagroda Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego projekt dyplomowy (Podgórczyk)
I miejsce- Konkurs PKN ICOMOS im. Profesora Jana Zachwatowicza na najlepsze prace
dyplomowe (Podgórczyk)
III miejsce – Konkurs architektoniczny na Bałtyckie Centrum Biznesu – Grupa Projektowa Bass
(Szymczak, Samól, Twardowski, Pobereżny, Kamyno) – projekt w trakcie realizacji
Wyróżnienie-koncepcję dworców PKP i PKS w Koszalinie(Pater, Pawłowski,Podgórczyk,Skóra)
2008
I miejsce równorzędne -Termo Organika Gaudi Projekt(Nowodworska,Podgórczyk)
2007
I miejsce-ściany z logo Lafarge (Pobereżny/Podgórczyk)
II miejsce-międzynarodowym konkursie studenckim „Motława Apartments”
Gdańsk(Pobereżny,Krauza,Podgórczyk)
III miejsce-Międzynarodowy konkurs studencki ArtUrbain „La place publique” Paryż