ARCHI Film

 

ARCHI Film

 

  • ARCHI Film ­ wybór kina dokumentalnego

Serdecznie zapraszamy na specjalny wybór filmów dokumentalnych w ramach modułu ARCHI Film 14. Weekendu Architektury w Gdyni. W tegorocznym cyklu pokazów obejrzymy m.in. trzy doskonałe propozycje polskiego kina dokumentalnego, w tym dwie produkcje autorstwa Ewy Trzcionki, twórczyni, reżyserki, która będzie także gościnią premierowego pokazu filmu "Odnowa Architektury" w sali Kina Goplana GCF, 30 sierpnia 2024 o g. 21:00.

https://app.evenea.pl/event/ArchiFilmDok/

https://app.evenea.pl/event/ArchiFilmDok/

Plan pokazów filmowych ARCHI Film (14. Weekendu Architektury):

  • 30 sierpnia 2024, g. 21:00-22:30 "Odnowa Architektury"(2024), pokaz z udziałem reż. Ewy Trzcionki, sala kina Goplana GCF, pl. Grunwaldzki 2
  • 1 września 2024, 18:30-19:30 "Jaszowiec. Zapomniana Nowoczesność" (2024), Sala Teatralna, Konsulat Kultury w Gdyni
  • 1 września 2024, 19:30-20:00 "Uzdrowisko. Architektura Zawodzia" Sala Teatralna, Konsulat Kultury w Gdyni 

fot. materiały twórców i producentów:

1\ Gronowiec, Dzielnica Jaszowca - materiały fotograficzne z filmu "Jaszowiec. Zapomniana Nowoczesność" (fotopolska.eu)
2\ prof. arch. Aleksander Franta kadr z filmów "Uzdrowisko. Architektura Zawodzia" (2024)
3\ Arch. Maciej Franta - Kadr z filmu "Odnowa Architektury" (2024)
4\ Kadr z filmu "Odnowa Architektury" (2024)
5\ Architekci Robert Konieczny i Maciej Franta - kadr z filmu "Odnowa Architektury" (2024)
6\ Marcin Wojdak, jeden z bohaterów filmu "Jaszowiec. Zapomniana Nowoczesność" (2024)
7\ Ewa Trzcionka - twórczyni filmów "Odnowa Architektury" (2024)

Linki do zapisy na pokazy filmowe (linki):

http://app.evenea.pl/event/ArchiFilm24

app.evenea.pl/event/ArchiFilm24/

app.evenea.pl/event/ArchiFilmDok/

 

 

 

o wydarzeniu
ARCHI Prelekcje cz. 1 | Eko miasto - Miasto eksperyment
ARCHI Prelekcje cz. 2 | Spotkania z architekturą współczesną
ARCHI Prelekcje cz. 3 | Archi Naprawa
Archi SPACERY - Foto-Spacery
PLANTSTORIA | autorka Barbara Nawrocka
MEMORY Practise | Marcin Szczodry 2022-2024
ARCHI Film

Opisy filmów:

"Odnowa architektury"

Ustroń - górskie uzdrowisko w Polsce staje przed koniecznością rozbudowy sanatoryjnej dzielnicy Zawodzie. Ingerencja dotyczy architektonicznej perły europejskiego modernizmu, którą w latach 60. XX w. zaprojektowali wybitni architekci - Aleksander Franta i Henryk Buszko. Zadania podejmują się współcześni architekci: Robert Konieczny oraz Maciej Franta, wnuk Aleksandra. Sentymentalny, osobisty motyw relacji dziadka z wnukiem prowadzi widza przez złożony proces twórczy, który ma wpłynąć nie tylko na dobrostan tysięcy kuracjuszy, ale również mieszkańców Ustronia i środowiska naturalnego. Zadanie wymaga przemyślenia od nowa idei uzdrowiska, by było gotowe na wyzwania przyszłości. W filmie skupiają się wyzwania dzisiejszego świata: kryzysy środowiskowe, zmiany społeczne i polityczne Europy Centralnej. Dokumentalistom udało się sfilmować twórców w momentach kryzysów oraz trudnych decyzji projektowych. Widz patrzy architektom niemalże przez ramię, poznając ich sposób pracy, ale również osobiste motywacje architektów związanych z ikoniczną dzielnicą Zawodzie.

  • Reżyseria/scenariusz: Ewa Trzcionka
  • Zdjęcia: Roman Kałuża-Wierzchosławski
  • PRODUKCJA: Mateusz Bielesz Fundacja Zielone Konie, NOX Studio

"Jaszowiec. Zapomniana nowoczesność"

Film opowiada o ośrodku wczasowym, który zrealizowano w latach 1961-1970 wg. projektu Jerzego i Zygmunta Winnickich oraz Ireny i Czesława Kotelów. Projekt ten został nagrodzony w konkursie na osiedle wczasowe dla "mas" i powstał wg. założenia, aby stworzyć miejsce wypoczynku dla pracowników i ich rodzin nie niszcząc krajobrazu górskiego i przyrody.

Był też na wskroś nowoczesny, co oznaczało według głównego projektanta nie tylko minimalistyczną formę, ale także komfort, estetykę, kontakt z naturą oraz zaspokojenie potrzeb fizycznych i intelektualnych użytkownika. Jaszowiec był pierwszą w tamtych czasach propozycją osiedla wczasowego w górach, z własnym centrum handlowo-usługowym i ambulatorium. 

W plebiscycie tygodnika "Polityka" z 1970 r. znalazł się wśród trzynastu najlepszych realizacji architektonicznych 25-lecia PRL.

W latach 70-tych XX wieku Jaszowiec został okrzyknięty w mediach najmodniejszym miejscem wypoczynkowym na Górnym Śląsku. Ośrodek nie przetrwał do dzisiejszych czasów w pełnowartościowej kondycji. Obiekty trafiły do różnych właścicieli. Kilka z nich zrównano z ziemią, inne zostały oszpecone przez nietrafione próby modernizacji. Tylko nieliczne możemy zobaczyć w niemal oryginalnej formie.

Czy warto uratować choćby ten skrawek modernistycznej myśli w Beskidach? Czy mamy przed sobą już tylko wizję utraconej nowoczesności? A może to ważna lekcja dla dzisiejszych architektów i inwestorów? "Zapomniana nowoczesność" to poszukiwanie odpowiedzi na powyższe pytania.

  • Reżyseria/Zdjęcia: Roman Kałuża-Wierzchosławski 
  • Scenariusz: Mateusz Bielesz, Roman Kałuża-Wierzchosławski 
  • Produkcja: Fundacja Zielone Konie, Nox Studio 

Notka o reżyserze

Roman Kałuża-Wierzchosławski. Ukończył studia na Wydziale Operatorskim w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a w 2017 roku uzyskał stopień doktora. Od wielu lat jest wykładowcą na macierzystej uczelni. Równocześnie intensywnie pracuje zawodowo jako operator filmów fabularnych, reklamowych a przede wszystkim dokumentalnych. Jego filmy były prezentowane na wielu międzynarodowych festiwalach jak Cannes, Camerimage czy Cottbus. Natomiast reżyserowany przez niego dokument „W drodze”, do którego jednocześnie realizował zdjęcia, otrzymał Nagrodę Specjalną na XXXVIII ISFF w Palermo oraz Grand Prix na Festiwalu Filmów Sportowych w Zakopanem.

W filmie występują:

Adam Gierek, Konrad Kucza-Kuczyński, Sławomir Kohut, Anna Łęczyńska-Szczechla, Marek Rembierz, Bogdan Skopiński, Dorota Winnicka-Jasłowska, Małgorzata Radziewicz-Winnicka, Sylwia Wojciechowska-Witkowska, Marcin Wojdak.

Twórcy:

  • Producent: Fundacja Zielone Konie
  • Producent wykonawczy: NOX Studio
  • Reżyseria/zdjęcia: Roman Kałuża-Wierzchosławski
  • Scenariusz: Mateusz Bielesz, Roman Kałuża-Wierzchosławski
  • Dźwięk/montaż: Kamil Śliwka

Sponsorzy:

Fundacja JSW, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Extral Aluminium, Nadleśnictwo Ustroń, Stowarzyszenie Projekt Ustroń, PW Consulting Group, Pub Utropek.

Partnerzy:

Tadeusz Kopeć – Instytut Wyszehradzki, Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych, 35mm.online.

Patronat Honorowy:

Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Muzeum Śląskie, Stowarzyszenie Architektów Polskich.

"Uzdrowisko. Architektura Zawodzia"

Film dokumentalny o jednej z największych inwestycji służby zdrowia w PRL - u, modernistycznej dzielnicy uzdrowiskowej w Ustroniu (Beskid Śląski).
Film opowiada o idei architektów, o jej wcielaniu w życie, ale i o wyjątkowym krajobrazie Ustronia oraz niezwykłym splocie uwarunkowań historycznych, politycznych, urbanistycznych, dzięki którym realizacja tak dużego i nietypowego przedsięwzięcia mogła być w ogóle możliwa. Stworzony przez Henryka Buszko i Aleksandra Frantę zespół zabudowy w Ustroniu, zwany potocznie Piramidami, to unikalny kompleks modernistycznych budynków wkomponowanych w górski krajobraz i starannie dopasowanych do wyznaczonej im funkcji.

  • Reżyseria: Ewa Trzcionka
  • Zdjęcia: Roman Kałuża-Wierzchosławski, Kamil Śliwka
  • Produkcja: NOX Studio, Gromada Górali na Śląsku Cieszyńskim