"Współczesna kawalerka gdyńska"
Zadaniem uczestników konkursu było zaproponowanie wnętrz współczesnej gdyńskiej kawalerki.
Swobodę twórczą w kreowaniu rzutu mieszkania wykorzystano na kilka sposobów. Rzut lokalu podzielono na dwie części funkcjonalne. W jednej znajdują się wszystkie funkcje podstawowe, tj. kuchnia z jadalnią, strefa wypoczynkowa oraz sypialniana. W drugiej, pomieszczenia pomocnicze, tj. garderoba, wiatrołap, oraz łazienka. Podział funkcjonalny umożliwia zarówno utrzymanie wnętrz w porządku jaki i przechowywanie dużej ilości rzeczy osobistych, schowanych w garderobie. Łazienka pozostaje strefą prywatną i wyposażona została w przestronny prysznic, ustęp, umywalkę, pralkę oraz szafkę. Mieszkanie jest przewidziane dla singla, dlatego funkcje dzienne i nocne nie wymagają wzajemnego oddzielania, a całe pomieszczenie można utrzymać w charakterze loftu. Wysokie "przemysłowe" okna organizują przestrzeń wszystkich pomieszczeń. Zgodnie z rytmem ich umiejscowienia wprowadzono podziały funkcjonalne, linie posadzki, ustawienie mebli i elementów wnętrz. W Gdyni osie urbanistyczne są podstawowym zabiegiem kompozycyjnym. Na tej samej zasadzie kompozycja mieszkania opiera się na dwóch osiach - pierwszej prostopadłej do płaszczyzny okien, dzielącej pomieszczenia symetrycznie, oraz drugiej, przebiegającej przez środek salonu, według której rozstawione zostały elementy wnętrza. Na pierwszej osi zostało ustawione wejście do mieszkania, przejście do salonu z wiatrołapu, oraz centralny kominek typu koza. Na przecięciu obu osi znajduje się szklany stolik, którego skrzyżowane podstawy wyznaczają środek pomieszczenia. Ten punkt centralny jest zarówno środkiem fizycznym mieszkania, jaki i metaforycznym centrum domu.
Wystrój wnętrz inspirowany jest modernistyczną architekturą lat 30ch. Monochromatyczny minimalizm wnętrza został przełamany kolorowymi dodatkami - meblami i obrazami.
Duże białe płaszczyzny ścian i sufitu kontrastują z krótkimi ścianami szczytowymi wykonanymi z betonu architektonicznego. Posadzka z kamienia jest trwała i elegancka.
Po dwóch stronach szklanego stolika znajdują się żółte krzesła "Swan chair" projektu Arne Jacobsena, czerpiącego inspiracje od pinonierów modernizmu Le Corbusiera i Ludwiga Miesa van der Rohe.
Czarny mebel lakierowany na wysoki połysk spełnia funkcje wyspy kuchennej z płytą grzejną oraz stołu jadalnego. Dopełniają go krzesła "Passion" projektu Philippe'a Starck'a. Dalej znajduje się kuchnia wyposażona w szafkę z piekarnikiem/kuchenką mikrofalową, zlewozmywak oraz niską lodówkę firmy Smeg. Po drugiej stronie pomieszczenia umieszczono mebel, który może stanowić podstawę dla telewizora obrotowego, nowoczesne łóżko z baldachimem oraz dwie szafki nocne. Tradycyjne nocne lampki przy łózku zastąpiono zestawem dwóch opraw oświetleniowych harmonizujących z lampą nad stołem jadalnym - lampy "Beat light" Tom'a Dixon'a. Kontrapunktem pomieszczenia jest konstruktywistyczna lampa podłogowa, nawiązująca charakterem do stalowych konstrukcji stoczni gdyńskiej. Kompozycję wnętrza dopełniają obraz Barbary Hubert "Pies i kot", kadr z filmu "Ghost breakers" powstałego w latach 30. XX wieku., fotorgafia dziewczyny.
Grzegorz Ziętek
Pracownia architektonicza R3D3 jest prowadzona przez architekta Grzegorza Ziętka, wpisanego do Pomorskiej Izby Architektów pod numerem PO-1143. Posiada uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej bez ograniczeń. Doświadczenie w projektowaniu zdobywał pracując w renomowanych pracowniach w Polsce i za granicą. Zagadnienia projektowania wnętrz oraz luksusowych willi zgłębiał w biurze architektonicznym Per Oberg Arkitekt AB w Sztokholmie w Szwecji. W Polsce pracował w Warsztacie Architektury w Sopocie, gdzie zajmował się pracą nad budynkami użyteczności publicznej, uczelniami wyższymi, hotelami. W 2012 roku założył w Gdyni firmę pod nazwą R3D3 Pracownia Architektoniczna Grzegorz Ziętek.
Pracownia realizuje projekty domów jednorodzinnych oraz wnętrz w Trójmieście i okolicy. Dodatkowo biuro angażuje się w liczne ogólnopolskie konkursy architektoniczne. Wysoki poziom projektów pracowni jest doceniany przez członków jury poszczególnych konkursów. Bogaty bagaż doświadczeń pozwala nam realizować wszelkie zagadnienia architektoniczne, poczynając od budynków małej skali, jak domy jednorodzinne, a kończąc na wielokondygnacyjnych budynkach mieszkalnych i usługowych.
R3D3 Pracownia Architektonicza Grzegorz Ziętek
ul. Wolności 7 m 12
81-324 Gdynia
NIP 588 201 20 82
REGON 221679182
www.r3d3.pl
biuro@r3d3.pl
+48 501 106 840