Euro Waterfront

Jedną z wystaw prezentowanych w ramach II Weekendu Architektury była „Euro Waterfront”, zlokalizowana w samym sercu miasta - na Skwerze Kościuszki. Naszym celem było przedstawienie współczesnych rozwiązań architektury oraz przestrzeni miejskiej na styku z wodą wybranych miast europejskich: Kopenhagi, Sztokholmu, Hamburga, Amsterdamu, Londynu i Gdyni. Waterfront, czyli obszar położony nad naturalnym zbiornikiem morskim, to bardzo trudna przestrzeń do zagospodarowania. Leżąca na styku portu i miasta, niejednokrotnie wymaga wielu procesów aptacyjnych, by industrialny krajobraz umiejętnie wtopił się w tkankę miejską.

W przypadku Kopenhagi prezentacja m.in. opery zaprojektowanej przez jedno z największych biur skandynawskich Henning Larsen Architects oraz słynnej Biblioteki Królewskiej projektu Schmidt Hammer Lassen Architects.

Najciekawsze projekty z Hamburga to: HafenCity Baufeld 10 (budynek przypominający plastikową komodę, z której ktoś powysuwał niektóre szufladki) biura LOVE architecture&urbanism oraz siedziba firmy Spiegel projektu wyżej już wspomnianego biura Henning Larsen Architects. Bezapelacyjnie najbardziej spektakularnym budynkiem Hamburga jest filharmonia projektu biura Herzog & de Meuron.

Przedstawiamy również Stockholm Waterfront, który łączy w sobie funkcje hotel, centrum konferencyjnego oraz węzła przesiadkowego. Jego błyszcząca bryła tworzy nowy, dynamiczny wizerunek miasta od strony wody.

W tegorocznym mieście olimpijskim- Londynie, powstają równie ciekawe perełki architektoniczne. Należy do nich wieżowiec London Bridge Tower, przez mieszkańców nazywany potocznie „The Shard”, projektu światowej sławy architekta Renzo Piano.

Za niedługo Waterfront Gdyni wzbogaci się o nową zabudowę nadmorskiego pirsu Dalmor projektu biura Arch-deco. Zwycięski projekt przewiduje budowę u nasady mola wysokich przeszklonych budynków. Najwyższy, 140-metrowy budynek mieści funkcje biurowo-usługowe, handlowe i gastronomiczne. Na górnych piętrach zaprojektowano mieszkania i platformy widokowe. W zespole dominant jest jeszcze budynek 56-metrowy i dwa 36-metrowe. Na południowym bulwarze, przy Basenie Prezydenta Ignacego Mościckiego umieszczono niższą zabudowę mieszkaniową i apartamentową. Po północnej stronie, m.in. w budynku dawnej chłodni dominować mają lofty. Wokół Mola Rybackiego urządzono trakt pieszy wyłączony z ruchu kołowego, dla którego przeznaczono dwie drogi ze zjazdem do podziemnych parkingów. Między budynkami znajdują się kameralne tereny zielone. W porcie rybackim zaprojektowano nową marinę dla kilkuset jachtów.

Henning Larsen Architects

Henning Larsen Architects

Studio Henning Larsen Architects powstało w 1959 r., po wyjeździe edukacyjnym do Stanów Zjednoczonych. Henning rozpoczynał zatrudniając tylko jednego studenta architektury, dzisiaj jego biuro jest jednym z wiodących biur architektonicznych w Europie. Ma na swoim koncie liczne nagrody, a w 2009 r. świętowało swoją 50-tą rocznicę.
Rok powstania: 1959 r., Kopenhaga, Dania
Najważniejsze projekty:
2015 Batumi Aquarium, Batumi, Gruzja
2012 Pawilon Sztuki, Videbaek, Dania
2011 Harpa Centrum koncertowe i konferencyjne Harpa, Reykjavik, Islandia
2011 Główna Siedziba firmy Spiegel, Hamburg, Niemcy
2010 School of Architecture, Umea, Szwecja
2009 Zespół mieszkaniowy The Wave, Vejle, Dania
2004 Opera w Kopenhadze, Kopenhaga, Dania
2000 Siedziba Banku Nordea, Hamburg, Niemcy

Wybrane prace konkursowe:
2011 The Palestinian Museum, West Bank, Palestyna
2010 National Museum of Art, Oslo, Norwegia
2006 The Waves, Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
2005 Olympic Town, Shenzhen, Chiny
2004 Olympic City, Nowy Jork, USA
 

MVRDV
3XN
Wojtek Gurak Fotograf Architektury
C. F. Møller
LOVE architecture and urbanizm
Henning Larsen Architects