Euro Waterfront

Jedną z wystaw prezentowanych w ramach II Weekendu Architektury była „Euro Waterfront”, zlokalizowana w samym sercu miasta - na Skwerze Kościuszki. Naszym celem było przedstawienie współczesnych rozwiązań architektury oraz przestrzeni miejskiej na styku z wodą wybranych miast europejskich: Kopenhagi, Sztokholmu, Hamburga, Amsterdamu, Londynu i Gdyni. Waterfront, czyli obszar położony nad naturalnym zbiornikiem morskim, to bardzo trudna przestrzeń do zagospodarowania. Leżąca na styku portu i miasta, niejednokrotnie wymaga wielu procesów aptacyjnych, by industrialny krajobraz umiejętnie wtopił się w tkankę miejską.

W przypadku Kopenhagi prezentacja m.in. opery zaprojektowanej przez jedno z największych biur skandynawskich Henning Larsen Architects oraz słynnej Biblioteki Królewskiej projektu Schmidt Hammer Lassen Architects.

Najciekawsze projekty z Hamburga to: HafenCity Baufeld 10 (budynek przypominający plastikową komodę, z której ktoś powysuwał niektóre szufladki) biura LOVE architecture&urbanism oraz siedziba firmy Spiegel projektu wyżej już wspomnianego biura Henning Larsen Architects. Bezapelacyjnie najbardziej spektakularnym budynkiem Hamburga jest filharmonia projektu biura Herzog & de Meuron.

Przedstawiamy również Stockholm Waterfront, który łączy w sobie funkcje hotel, centrum konferencyjnego oraz węzła przesiadkowego. Jego błyszcząca bryła tworzy nowy, dynamiczny wizerunek miasta od strony wody.

W tegorocznym mieście olimpijskim- Londynie, powstają równie ciekawe perełki architektoniczne. Należy do nich wieżowiec London Bridge Tower, przez mieszkańców nazywany potocznie „The Shard”, projektu światowej sławy architekta Renzo Piano.

Za niedługo Waterfront Gdyni wzbogaci się o nową zabudowę nadmorskiego pirsu Dalmor projektu biura Arch-deco. Zwycięski projekt przewiduje budowę u nasady mola wysokich przeszklonych budynków. Najwyższy, 140-metrowy budynek mieści funkcje biurowo-usługowe, handlowe i gastronomiczne. Na górnych piętrach zaprojektowano mieszkania i platformy widokowe. W zespole dominant jest jeszcze budynek 56-metrowy i dwa 36-metrowe. Na południowym bulwarze, przy Basenie Prezydenta Ignacego Mościckiego umieszczono niższą zabudowę mieszkaniową i apartamentową. Po północnej stronie, m.in. w budynku dawnej chłodni dominować mają lofty. Wokół Mola Rybackiego urządzono trakt pieszy wyłączony z ruchu kołowego, dla którego przeznaczono dwie drogi ze zjazdem do podziemnych parkingów. Między budynkami znajdują się kameralne tereny zielone. W porcie rybackim zaprojektowano nową marinę dla kilkuset jachtów.

C. F. Møller

C. F. Moller

Studio C. F. Møller Architekci jest jednym z najstarszych i największych skandynawskich biur architektonicznych. Zasady, którymi biuro kieruje się w swojej pracy od momentu jego powstania w 1924r., są kontynuowane i dostosowywane do indywidualnych projektów. Najważniejszą ideą jest wkomponowanie w otocznie, opieranie się na najnowszych światowych trendach oraz regionalnej tradycji. Dziś biuro zatrudnia około 325 osób. Główna siedziba znajduję się w mieście Aarhus, firma posiada również oddziały w Kopenhadze, Aalborgu, Oslo, Sztokholmie i Londynie.
Rok powstania: 1924, Aarhus, Dania

Najważniejsze realizacje:
2004-2012 Akershus University Hospital, Oslo, Norwegia
2008-2012 Miasteczko Olimpijskie Athletes Village, Londyn, Wielka Brytania
2008-2013 Point Hyllie, Malmö, Szwecja
2010-2012 The Beach Houses, Haderslev Harbour, Dania
2007 Comfort House, Vejle, Dania
2007-2012 Szpital Dronning Ingrids, Nuuk, Grenlandia
2009-2013 Masterplan dla Slussen, Sztokholm, Szwecja
2010-2012 Muzeum Sztuki Sogn og Fjordane, Norge, Norwegia
2005-2012 Watefront Aalborgu, Aalborg, Dania
2009-2010 Budynek biurowy Metropolen, Kopenhaga, Dania
2009-2011 National Maritime Museum, Londyn, Wielka Brytania
2009-2010 Pawilon opery w Kopenhadze, Kopenhaga, Dania
2009-2010 Arhus Gymnastics and Motor Skills Hall, Aarhus, Dania

Wybrane prace konkursowe:
2010-2013 Saesby Strand – Mieszkania socjalne, Saeby, Dania
2010 Masterplan Harbour Stones, Göteborg, Szwecja
2006-2012 Stadion Przyjaciół, Sztokholm, Szwecja
2009 Zespół wieżowców Crystal Clear, Oslo, Norwegia

MVRDV
3XN
Wojtek Gurak Fotograf Architektury
C. F. Møller
LOVE architecture and urbanizm
Henning Larsen Architects