wernisaż wystawy "Memento" w Muzeum Architektury we Wrocławiu, Festiwali MiastoMovie 2022

po lewej autor wystawy Vinicius Libardoni, po prawej kurator wystawy Jakub Żary

12.05.23
“Memento” w Galerii Traffic Design | 13.“Weekend Architektury w Gdyni”

"Memento” w Galerii Traffic Design | 13. “Weekend Architektury w Gdyni”

W drugi dzień festiwalu “Weekend Architektury w Gdyni” (31 sierpnia - 3 września 2023) zaplanowano otwarcie wystawy “Memento” brazylijsko-włoskiego artysty i architekta Viniciusa Libardoniego. Projekt „Memento”, który tworzą zjawiskowe betonowe płótna, jest listem miłosnym twórcy do klasycznych dzieł polskiej architektury modernistycznej. 

Inspiracją dla cyklu monochromatycznych grafik pokazywanych w ramach wystawy było dziedzictwo polskiej powojennej architektury modernistycznej – w szczególności tych jej przykładów, które na przestrzeni ostatnich dekad kolejno znikały z ulic naszych miast lub przechodziły metamorfozy, po których trudno w nich rozpoznać dawne, pełne lekkości i precyzji, projekty. Mieszkający we Wrocławiu brazylijsko-włoski artysta Vinicius Libardoni sportretował 8 gmachów z różnych miast Polski – wśród nich: brutalistyczny dworzec w Katowicach, warszawski "Supersam" czy "Dom Turysty Miramar" w Sopocie. Na jego niepokojących grafikach zostają one wyrwane z miejskiego otoczenia, co z jednej strony metaforycznie odzwierciedla ich losy, z drugiej – pozwala w pełni docenić ich finezyjną formę.

„Memento” pozwala prześledzić, jak na przestrzeni dekad ewoluowała dyskusja dotycząca zarządzania spuścizną powojennej polskiej myśli architektonicznej – wskazuje kurator wystawy Kuba Żary. Osiem przywołanych na ekspozycji obiektów architektonicznych to osiem zupełnie różnych historii – w niektórych przypadkach ich wyburzenia bądź przebudowy odbywały się w całkowitej ciszy, w innych towarzyszyły im już głośne protesty.

Architektura obecna jest jednak nie tylko w obrazie, ale i w samym sposobie powstawania dzieł. Libardoni opowiada o utraconym dziedzictwie architektonicznym w zaskakujący, eksperymentalny sposób: jego misterne rysunki odbite zostały na surowych żelbetowych płytach. Częścią ekspozycji jest też film dokumentalny w reżyserii Michała Bednarskiego, prezentujący kulisy powstawania imponujących masywnych betonowych prac.

Wystawa “Memento” trafiła na gdyński festiwal architektury dzięki wsparciu oraz współpracy Viniciusa Libardoniego z projektem “Exercising Modernity” organizowanego przez Pilecki Institut Berlin.

  • Otwarcie wystawy: 1 września 2023, Galeria Traffic Design (Stefana Żeromskiego 36, Gdynia 81-369)
  • wystawa potrwa do 30 września 2023

Organizatorzy:

  • Agencja Rozwoju Gdyni
  • Pilecki-Institut Berlin
  • Traffic Design