kadry z filmu:

1\ „BV Doshi. Obietnica Architekta”

2\ "Nieskończoność wg Floriana"

3\ "Architektura Sportu"

22.08.23
Archi Film: atrakcyjny wybór obrazów polskiego i europejskiego kina dokumentalnego w programie 13. Weekendu Architektury

ARCHI Film

ARCHI Film ­  wybór kina dokumentalnego

Serdecznie zapraszamy na specjalny wybór filmów dokumentalnych w ramach modułu ARCHI Film 13. Weekendu Architektury w Gdyni. W tegorocznym cyklu pokazów obejrzymy m.in. znakomitą produkcję jeden z najważniejszych filmów architektonicznych ostatnich lat:  BV Doshi. Obietnica Architekta /2023/Niemcy, sala kina Goplana, GCF. Film opowiada o życiu i twórczości architekta Balkrishna Doshi (1927-2023) jednego z najbardziej wpływowych indyjskich architektów XX wieku, zdobywcy najwyższej, prestiżowej nagrody Pritzkera, czyli odpowiednika Nagrody Nobla w dziedzinie architektury. Architekt projektował przez ponad 70 lat, współpracował z największymi postaciami modernizmu i konstruktywizmu Le Corbusierem i Louisem Kahnem. Wymyślał to, o czym dyskutują dzisiaj młodzi architekci. Od lat 60. XX wieku budował w sposób zrównoważony: z lokalnych materiałów, energooszczędnie, z naturalną klimatyzacją. Z kolei w nagradzanym obrazie Nieskończoność wg Floriana, będziemy mogli poznać sylwetkę Floriana Yurieva – określanego ukraińskim Leonardo da Vinci – naukowca, innowatora, architekta i muzykologa. Twórcę m.in. sali koncertowej w kształcie spodka, wybudowanej w centrum Kijowa. 

Propozycje filmowe festiwalu zamknie pokaz dwóch filmów dokumentalnych zrealizowanych w znakomitym cyklu produkcyjnym Rzeczpospolita Modernistyczna - zrealizowanym przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Fido Film w 2020 r.: "Architektura Sportu oraz "Architektura Przemysłu. Port Morski Gdynia". Oprócz wielu unikalnych ujęć międzywojennej architektury modernistycznej, w obu filmach wypowiadają się wybitni polscy eksperci, badacze oraz architekci, zaś całość spaja precyzyjna i przejrzysta narracja. 

Linki do zapisów: