30.08.22
12. Weekend Architektury - pierwsze refleksje i podsumowanie

12. Weekend Architektury – za nami święto architektury miasta 

W tym roku organizatorzy Weekendu Architektury zwrócili szczególną uwagę na Port Morski w Gdyni i jego architekturę (prelekcja otwarcia prof. Marii J. Sołtysik, rejs statkiem po porcie), a także niezwykle atrakcyjne – ze względu na mieszkaniową architekturę modernistyczną – dzielnice: Grabówek oraz, przede wszystkim, Działki Leśne.

Oprócz spacerów z historykami – badaczami architektury (Weronika Szerle, Robert Chrzanowski), udało się zorganizować także kolejne, specjalne edycje Foto-Spacerów (m.in. pt. Iluzja światła). Jeden z nich, był prowadzony przez Przemka Kozłowskiego, zaś jego uczestnicy poszukiwali iluzji w archi-meandrach ścieżek, uliczek, schodów oraz urokliwej, kameralnej architektury Działek Leśnych. Z kolei głównym tematem Archi - Spaceru po Grabówku były funkcjonalne rozwiązania osiedli społecznych, których wątek był następnie kontynuowany na niedzielnym pokazie filmowym w Konsulacie Kultury (film pt. Architektura Mieszkaniowa. Osiedla społeczne).

Tak jak funkcjonalną architekturą mieszkaniową zaskakuje obszar Działek Leśnych, Grabówka, czy Kamiennej Góry, tak Śródmieście skrywa wciąż wiele archi-zagadek i pięknych przykładów detali czy wnętrz klatek schodowych. Na temat wnętrz kamienic Zbigniewa Kupca mogliśmy posłuchać na spacerze prof. Kazimierza Butelskiego, zaś o modernistycznych planach, detalach i niuansach konserwacji wnętrz – podczas oprowadzania po trzech gdyńskich mieszkaniach przez Radka Radziejewskiego oraz Justynę Piekarską-Onoszko. 

Temat ochrony architektury modernistycznej wybrzmiał także podczas Archi Debaty oraz Archi Spaceru, których tematem przewodnim była architektura II połowy XX wieku (do 1989 r.) – zdecydowanie niedoceniana oraz wymagająca z pewnością więcej niż dotychczas troski i promocji. Bardzo istotne zagadnienia na temat odbudowy miast stanowiły główną oś dyskusji w czasie piątkowej Archi Debaty, prowadzonej przez dr Małgorzatę Jędrzejczyk (Pilecki Berlin Institute), a z udziałem dr Kingi Nettmann-Multanowskiej, prof. Jakuba Szczepańskiego, prof. Kazimierza Butelskiego, dr. Waldemara Affelta, dr. Dąbrówki Lipskiej oraz Roberta Krasuckiego. Wnioski z debaty, podobnie jak z kolejnego warsztatu – Archi Spotu (arch. Marta Baranowska, NIAiU), trafią do pofestiwalowego Archi Zeszytu.

Podczas tegorocznego Weekendu Architektury – jak zawsze – przygotowana została bogata oferta Archi Filmów, w tym specjalny, jubileuszowy blok trzech polskich filmów archiwalnych z lat 90. („Sacrum”, „Czerwony Pałac”, „Zawód Architekt”), przypominanych pod wspólnym hasłem „Architektura Początków Transformacji”. Blok ten został zaprezentowany we współpracy z ich współautorką, Ewą P. Porębską, redaktor naczelną Architektura-Murator, która obchodzi 40-lecie pracy w redakcji miesięcznika.

Setki fanów architektury przyciągnęły trzydniowe Archi Prelekcje z udziałem kilkunastu zaproszonych architektów z Polski, w tym Gdyni i Trójmiasta. Uwagę słuchaczy przykuły m.in. wystąpienia Iwony Markešić oraz Pauliny Szewczyk, architektek kierujących Biurem Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni. Wizje i kierunki, a także aktualnie realizowane w Gdyni projekty stanowiły bardzo ważny akcent gospodarza festiwalu, poprzedzający dyskusje o architekturze w Polsce i na świecie.

W prelekcjach wystąpili znani i nagradzani, uznani w Polsce i za granicą architekci i znawcy architektury, tacy jak m.in. prof. Ewa Kuryłowicz, Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec (em4), dr hab. Bolesław Stelmach, Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński (XYStudio), Marcin Sadowski (JEMS Architekci), czy architekci z pracowni WXCA oraz APA Wojciechowski Architekci. Tradycyjnie pojawił się także głos i wizje architektów dopiero wkraczających do świata wielkiej architektury, jak m.in. : Anny Kolasy czy Weroniki Platy. 

Weekend Architektury to także szereg propozycji dla miłośników fotografii architektonicznej, którzy mogli wziąć udział w pięciu wystawach, w różnych lokalizacjach Śródmieścia Gdyni.

Centrum wydarzeń festiwalowych był ponownie obiekt Gdyńskiego Centrum Filmowego, w którym nadal do 7 września możemy oglądać wystawy m.in. Architektki Gdyni 1926-1989 oraz Gdyński Modernizm w Obiektywie 2022.

 

Zapraszamy za rok!!!