<< wróć

Anna Orchowska, fot. Przemysław Kozlowski

11.08.23
dr arch. Anna Orchowska gościem 13. Weekendu Architektury w Gdyni

Znakomita badaczka oraz edukatorka architektury współczesnej, w tym gdyńskiego modernizmu dr arch. Anna Orchowska z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej będzie prelegentką oraz gościnią spotkania "Archi Book" (poświęconego premierom wydawniczym o tematyce architektonicznej).

Książka pt. "Frontem do morza. Plan, budowa i architektura portu w Gdyni" autorstwa Anny Orchowskiej ukazała się w tym roku drukiem Wyd. Słowo/Obraz Terytoria. 

Dr Anna Orchowska 1 września, będzie także narratorką w czasie rejsu po Porcie Morskim, opowiadając m.in. o architekturze waterfront, w tym międzywojennych i powojennych realizacjach na obszarze portu. 

Występowała już kilkukrotnie w czasie poprzednich edycji Festiwalu, w tym Archi Prelekcji, debat Archi Dyskusji, a także była autorką koncepcji spacerów architektonicznych oraz współkuratorką wystaw (m.in. o Tadeuszu Jędrzejewskim).

Jak sama się określa jest  gdyńską duszą z ogromnym zamiłowaniem do międzywojennej architektury swojego rodzinnego miasta. Największym zainteresowaniem otoczyła przestrzenie przemysłowe miast portowych, zajmując się nie tylko ich badaniem, ale także wyznaczaniem ram ochrony konserwatorskiej, szczególnie gdyńskiego portu, któremu poświęciła swoją pracę doktorską. Zakochana w Tel-Awiwie, gdzie urzekła ją harmonia i prostota życia ludzi we wspólnych przestrzeniach - wszystko w otoczeniu ukochanego modernizmu. Uwielbia eksplorować przestrzenie miejskie, znajdować w nich inspiracje i dostrzegać nawet najmniejsze detale.