1\Ławki Lauta na placu Grunwaldzkim przy GCF

2\Jedna z dwóch ławek Lauta w czasie fesitwalu

3\Piotr Gniewek w czasie warsztatów - przygotowania ławki festiwalowej

4\Piotr Gniewek w czasie warsztatów - przygotowania ławki festiwalowej

03.09.20
Antycypacja - projekt minimum

"Antycycypacja" - hasło tegorcznego festiwalu, stało się inspiracją dla architekta Piotra Gniewka, projektanta i wykonawcy mebla miejskiego LAUTA. 

Pomysł jest oparty na filozofii minimum oraz "zero waste". Ławka wykonana z surowego drewna - tarcicy jesionu, antycypuje potrzeby mebli na używanych na krótkotrwałe wydarzenia plenerowe, której podstawowa funkcja może zakończyć swój życia nawet po kilku dniach, zachowując jednak 100% zasoby użyte do produkcji oraz zdolność ich do ponownego wykorzystania. 

Ławka ma charakter modułowy (można ją konfigurować do różnych form, wielkości, kształtów), mobilny, cyrkularny (budulec - tarcicę, można wykorzystywać wielokrotnie), a przy tym w 100% naturalny. Została wykonana w kilka godzin. Z powodzeniem spełniłając swoją funkcję ławki festiwalowej, a także ...regału z prasą architektoniczną. 

 

Opis autorski idei ławki LAUTA (Piotr Gniewek):

"Antycypacja" to przewidywanie przyszłych wydarzeń i czynników oraz wyprzedzająca adaptacja do przyszłego stanu rzeczy. Dlatego też założenie ideowe porojektu, to skupienie się na tym co wydarzy się z meblem "później" - po evencie jakim jest Weekend Architektury 2020. Mebel Lauta jest przygotowywaniem surowca - drewna - do późniejszego wykorzystania. Nadana - a może raczej "wybrana" - forma nie jest zaprojektowana. Pochodzi procesu suszenia tarcicy - pełni głównie utylitarną funkcję. Lauta to projekt radykalnie IDEOWY - komentarz do marnotrawienia zasobów jakimi dysponujemy. Postawa szczególnie trudna do zaakceptowania w dzisiejszych czasach gdy społeczeństwa całego świata walczą o ograniczenie emisji, zużycia, potrzeb ... gdy wszyscy starają się zmierzać w kierunku MINIMUM. Lauta - mebel eventowy - jest tylko punktem pośrednim w cyklu życia surowca jakim jest świeżo ścięte drzewo. Po krótkim okresie wykorzystania jako siedzisko stanie się ono pełnowartościowym surowcem. Do obróbki i przetworzenia w coś zupełnie innego, nowego. Coś co będzie potrzebne w przyszłości. W projekcie zmierzam w kierunku minimum. Minimum środków. Minimum oddziaływania. Minimum nakładu. Chcę aby OBIEKT spełniał kryteria minimum oraz posiadał o t w a r t ą funkcję i formę. Inspiruję się tradycją. Szukam rzemiosła. Zaproponowałem obiekt “zero design”. Oto moja propozycja społecznej odpowiedzialności