<< wróć
Gdyńska Czynszówka - konkurs

"Gdyńskie mieszkanie czynszowe" - konkurs dla projektantów wnętrz

Aranżacja wnętrz jest dziedziną mocno powiązaną z architekturą miejską, szczególnie współcześnie, gdy ludzie przywiązują wagę do detali i funkcjonalności mieszkań. Projektowanie wnętrz staje się więc zarówno bardzo dużym wyzwaniem, jak i polem dla popisu dla współczesnych młodych projektantów, w tym architektów wnętrz.

Z tą myślą został przygotowany konkurs, połączony z przeglądem projektów pt. „Gdyńskie Mieszkanie Czynszowe”, a będący jednym z punktów programu IV Weekendu Architektury. Konkurs miał na celu wyznaczyć nowe koncepcje i wizje kreatywne w zakresie projektowania ekonomicznych, lecz jednocześnie nowoczesnych mieszkań socjalnych. Pomysły mogły nawiązywać do przedwojennego ruchu taniego, ekonomicznego budownictwa, w tym spółdzielni TBS, które znalazły w Gdyni swój przyjazny grunt. Konkurs był okazją dla stworzenia nowych, udanych wzorców w projektowaniu i architekturze wnętrz, których ważną inspiracją będzie gdyński modernizm, w tym funkcjonalizm oraz nowoczesność. Zgłaszane propozycje miały uwzględniać czynnik ekonomiczny, być bliskie przeciętnemu „Kowalskiemu”, jednocześnie wykazując się intuicją trendów, indywidualnością i oryginalnością.

 Główne założenia konkursu:

  • Poszukiwanie wzorca współczesnej czynszówki idealnej, w tym także zaproponowanie rzutu konkretnego mieszkania – o wielkości pomiędzy 40 a 50 m².
  • Budżet na jego aranżację od stanu deweloperskiego - nie powinien był przekroczyć kwoty 60 tys. zł.
  • Tak jak w poprzednich edycjach, każde mieszkanie powinno mieć swoją „opowieść”, przedstawiającą dla kogo ma być ono przeznaczone (np. rodzina z trójką dzieci, żona marynarza).

Patroni i Partnerzy konkursu:

Partner merytoryczny

Partnerzy konkursu

      

 

 

Gdyńska Czynszówka - konkurs
"Maszyna do mieszkania" - I Nagroda
APAJA - II Nagroda
SAMM - III Nagroda
AERIUM - III Nagroda
Czynszówka młodego marynarza - wyróżnienie
Mieszkanie dla starszej pary
Czynszówka dla rodziny 2+1
Czynszówka dla pary kreatywnych 30-latków
Kutyła - Krzysiak - KIK
"Życiowy przystanek"
Mieszkanie fascynata stoczni
Czynszówka dla 4 osób
Dla małżeństwa lub singla
Nasz Nowy Port
Mieszkanie dla młodych, zapracowanych
GREEN TBS
Młoda klasyka - 50m2
W duchu minionej epoki
Inspiracje transatlantykami
Mieszkanie odnalezionych nad morzem

Opinia jury

Po raz trzeci w ramach gdyńskiego Weekendu Architektury odbył się konkurs dla architektów i projektantów wnętrz, którego mam zaszczyt i przyjemność być kuratorem. Po debiutanckiej Kawalerce w 2012 roku i Apartamencie w 2013,  tym razem uczestnicy zmierzyli się z tematem Współczesnej Czynszówki. 

Zadanie nie należało do łatwych – przy ograniczonym budżecie należało przedstawić w pełni zaaranżowane mieszkanie, nie zapominając nie tylko o estetyce, lecz także o funkcjonalności. Jak co roku mile widziane były nawiązania do gdyńskiego modernizmu. Tak jak w codziennej pracy projektowej, uczestnicy przygotowywali aranżację dla bardzo konkretnych osób. Zobaczyliśmy więc między innymi mieszkanie marynarza, mieszkanie młodej pary z Warszawy, która postanowiła przenieść się nad morze, a także mieszkanie scenografa jednego z gdyńskich teatrów. 

To ostatnie urzekło jury i zdobyło pierwsze miejsce w konkursie. Dzięki użyciu niezwykle prostych środków, umownym zaznaczeniom przestrzeni, łatwo dostępnym materiałom współpracujące ze sobą projektantki Anna Sokołowska z pracowni projektowej Dragon Art oraz Marta Piątkowska - Studio 1111, które przygotowały propozycję, wykreowały wnętrze niebanalne, świeże i - dla zamieszkującej je osoby - bardzo praktyczne. Mieszkanie jest bardzo plastyczne. Przy ograniczonej palecie barw (biel, czerń, odcienie drewna) doskonale przyjmie plamy koloru w postaci na przykład  księgozbioru lub elementów scenografii, jeśli lokator będzie musiał przynieść pracę do domu. 

Drugie miejsce zajęła eklektyczna aranżacja studia APAJA, które z niezwykłą lekkością połączyło w swojej propozycji bardzo różne meble, kolory i faktury. To coś w sam raz do mieszkania czynszowego – mieszanina zdobycznych pozornie przypadkowo mebli i sprzętów, które połączone tworzą bardzo przyjemny dla oka obraz. Propozycja dla wytrawnych graczy – przy tego typu aranżacji łatwo o pomyłkę, lecz studio Apaja przygotowało swoją kompozycję z bardzo dużym wdziękiem.

Trzecie miejsce zajęły ex aequo propozycje studia Samm oraz studia Aerium. Obydwie pokazują, mieszkania zaaranżowane bardzo starannie, lecz przy założeniu dużej dyscypliny w zakresie kosztów.

Po długiej i burzliwej dyskusji jury postanowiło przyznać także dwa nietypowe wyróżnienia –  damskie i męskie. Męska część jury doceniła pracę studia Ławrynowicz, które przygotowało mieszkanie młodego marynarza. Pomysł na sypialnię w zaaranżowanej na środku mieszkania nowoczesnej wersji kajuty oraz żywa, konkretna kolorystyka - połączenie czerni i bieli  z turkusem i żółcią - oczarowało panów, którzy jednogłośnie stwierdzili, że mogliby tak mieszkać, mimo że marynarzami nie są. Damska większa połowa jury skłoniła się ku jednej z dwóch propozycji studia CoolBush, które zaprezentowało szaro-pastelowe mieszkanie dla starszego małżeństwa. Doceniłyśmy staranne zestawienie kolorów i faktur, a także przemyślanie rozplanowanie przestrzeni.

Nagrody główne konkursu:

  • I miejsce - pracownia projektowa Dragon Art oraz STUDIO 1111
  • II miejsce - studio Apaja.
  • III miejsce ex aequo propozycje studia SAMM oraz studia Aerium