<< wróć
Marta Sękulska-Wrońska i Szczepan Wroński (WXCA)

WXCA

  • Marta Sękulska-Wrońska oraz Szczepan Wroński - goście specjalni IX Weekendu Architektury w Gdyni, 
  • autorska prelekcja pt. "Trafione w punkt" oraz udział w panelu dyskusyjnym
  • Archi Prelekcje, 24 sierpnia 2019 r. Sala Goplana, Gdyńskie Centrum Filmowe

opis pracowni:

WXCA tworzy architekturę, która wyróżnia się subtelnością formy i balansem między nowoczesnością a poszanowaniem historii. Zespół specjalizuje się w opracowywaniu koncepcji i realizacji złożonych projektów zarówno publicznych, jak i komercyjnych, wymagających głębokiej refleksji nad specyfiką miejsca, wielofunkcyjnością planowanego obiektu oraz doskonałego wyczucia kontekstu. Idee pracowni często spotykają się z najwyższym uznaniem środowiska. Architekci tylko w ostatnich latach wygrali konkursy m.in. na Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, rewitalizację Pola Mokotowskiego, Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach, zagospodarowanie Bulwarów Wiślanych czy przekształcenie Nowej Pragi w przestrzeń przyjazną dla ludzi. Na warszawskiej Cytadeli trwa budowa jednego z największych kompleksów publicznych instytucji kultury autorstwa WXCA – Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polskiej. Ich realizacje – Muzeum Pamięci Palmiry czy Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, otrzymały nominacje do nagrody Miesa Van Der Rohe i zostały docenione jako najlepsze obiekty użyteczności publicznej (nagroda European Property Awards).

Szczegółowe informacje o pracowni znajdują się na www.wxca.pl

Przemo Łukasik
Bolesław Stelmach
Lewicki Łatak
ARCH Deco - Gdynia
Marta Nowosielska Dorota Sibińską, Filip Domaszczyński
Kazimierz Butelski
Magdalena Federowicz-Boule
Michał Stangel
Tomasz Janiszewski
Maciej Siuda
Annę Grajper oraz Sebastian Dobiesz
Anna Orchowska-Smolińska
Iwona Markešić
Ewa Rombalska
Piotr Gniewek
Barbara Marchwicka
Sandra Przepiórkowska
Fiszer Atelier 41 - Warszawa
BBGK Architekci
Jakub Szczęsny
Marta Sękulska-Wrońska i Szczepan Wroński (WXCA)
A2P2
Radosław Czerniejewski
Paulina Kisiel
Ultra Architects
CEZARY M. BEDNARSKI
NANU Architektura
O JEMS
Ewa Kuryłowicz
Robert Konieczny - KWK Promes
Zbigniew Maćków
M. i A. Domicz
A. Bulanda i W. Mucha
Jacek Droszcz - Studio Kwadrat
Stanisław Deńko
Jerzy Wolski
Wojciech Targowski - FORT Architekci
Patryk Pniewski - PP Studio

Biogramy architektów - prelegentów WXCA

 

 

Marta Sękulska-Wrońska

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 2010 roku jest partnerem w warszawskiej pracowni WXCA. Wspiera młode talenty w architekturze, stwarzając im miejsce pracy, w którym mogą się rozwijać.

Docenia wyzwania związane z tworzeniem obiektów o specjalnym przeznaczeniu, czyli muzeów i teatrów, hoteli, jak również obiektów biurowych i mieszkaniowych. Bliskie jej jest projektowanie budynków położonych w wyjątkowej lokalizacji, gdzie w procesie kreatywnym łączy wyczucie miejsca, zrozumienie kontekstu oraz indywidualne potrzeby inwestora. Zespół WXCA, który współtworzy, jest laureatem wielu konkursów architektonicznych w Polsce i zagranicą. Ma na swoim koncie, wraz ze współpracownikami, I nagrody m.in. za koncepcje: Pawilonu Polskiego na Expo w Dubaju w 2020 roku, rewitalizacji przestrzeni publicznej „Ulice Nowej Pragi”, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Na Cytadeli Warszawskiej powstaje obecnie jeden z największych publicznych kompleksów muzealnych, w skład którego wchodzą m.in. Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego autorstwa WXCA. Architektonicznie realizacje pracowni - Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry czy Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, otrzymały nominacje do nagrody Miesa Van Der Rohe i zostały docenione jako najlepsze obiekty użyteczności publicznej (nagroda European Property Awards). Angażuje się w branżowe projekty edukacyjne, występuje na konferencjach i w dyskusjach panelowych, jest członkiem Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Mazowieckiej Izby Architektów.

Szczepan Wroński

Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Współzałożyciel warszawskiej pracowni WXCA. Zwolennik stosowania subtelnych środków architektonicznych, które jednocześnie oddziałują na odbiorców najsilniej i podkreślają funkcje danego budynku oraz wyjątkowość kontekstu.

Zespół architektów, który współtworzy, działa w myśl autorskiej wspólnoty idei, gdzie każdy twórca ma równy głos w procesie kreatywnym. Taki model współpracy owocuje wieloma wygranymi w prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Spośród nich można wymienić m.in.  I nagrody w konkursach na koncepcje: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, Pola Mokotowskiego w Warszawie czy zagospodarowania Bulwarów Wiślanych.

Jeden z pierwszych wygranych międzynarodowych konkursów dotyczył nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Obecnie jest ono budowane na Cytadeli Warszawskiej. W jego sąsiedztwie powstaje Muzeum Historii Polski, którego jest także współautorem. Realizacje, które współtworzył – Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry czy Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, otrzymały nominacje do nagrody Miesa Van Der Rohe i zostały docenione jako najlepsze obiekty użyteczności publicznej (nagroda European Property Awords). Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, a także sędzia w Kolegium Sędziów Konkursowych SARP. 

wizualizacje oraz fotografie:

  • Muzeum Wojska Polskiego (pierwsze trzy)
  • pawilon Polski EXPO 2020 (trzy środkowe)
  • Teatr Miejski w Gdyni - przebudowa (ostatnie trzy wizualizacje)
  • fotografie portretowe Marty Sękulskiej-Wrońskiej oraz Szczepana Wrońskiego