Debata w kooperacji z Biennale Traffic Design

Debata/warsztat: Ocieplanie wizerunku. Jak modernizować powojenną architekturę?

Paneliści - Grzegorz Piątek, Grzegorz Mika, Tomasz Osięgłowski, Małgorzata Kuciewicz, Kaja Puto - prowadzenie debaty Piotr Czyż

Idea:

Wciąż zastanawiamy się, co powinno być artystyczną i projektową odpowiedzią na klasyczne już na polskich osiedlach beże, limonki, brzoskwinie i majtkowe róże. Jak ujednolicić kolorystyczną panoramę blokowiska, uwzględniając potrzeby mieszkańców. Jakie w tym procesie powinna mieć znaczenie specyfika konkretnych osiedli? Do rozmowy o blokach zaprosiliśmy grono znawców tematu z dziedziny architektury i kulturoznawstwa.

Cel spotkania

Celem spotkania jest stworzenie rekomendacji dla właścicieli i zarządców budynków przygotowywanych do termomodernizacji oraz dla wszystkich osób mających wpływ na przebieg tego procesu ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców. Zaproszeni przez nas goście poruszą nie tylko aspekty związane z estetyką, ale też kwestie społeczne.

Formuła

Formuła spotkania oscyluje między debatą a warsztatem. Paneliści i uczestnicy będą mogli zapoznać się z briefem, na który będzie składał się między innymi materiał filmowy z drona, lecącego nad jednym z gdyńskich osiedli.

 

o wydarzeniu
ARCHI Prelekcje | piątek
ARCHI Prelekcje | sobota
ARCHI Prelekcje | niedziela
Archi SPACERY | Edycje specjalne
ARCHI Foto Dzień
Debata w kooperacji z Biennale Traffic Design
ARCHI Wystawy_2018
ARCHI Film

Zaproszeni paneliści:

  • Małgorzata Kuciewicz - architektka, współzałożycielka Centrali, zajmuje się badaniem, popularyzacją, a także działaniem na rzecz zachowania i rewitalizacji wartościowego dziedzictwa architektury i urbanistyki.
  • Grzegorz Mika - architekt, varsavianista. Na co dzień, poza pracą projektową, zajmuje się badaniem polskiej architektury nowoczesnej w kontekście rozwoju europejskiego modernizmu. Autor książki Od wielkich idei do wielkiej płyty.
  • Tomasz Osięgłowski - architekt, współwłaściciel firmy Ultra Architects, która realizowała projekty termomodernizacji poznańskich blokowisk, uwzględniając założenia modernizmu i pierwotny wygląd elewacji.
  • Grzegorz Piątek - architekt, krytyk i historyk architektury, autor licznych publikacji oraz kurator wystaw i wydarzeń artystycznych poświęconych architekturze.
  • Kaja Puto - wiceprezeska zarządu Korporacji Ha!art. Z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka. Zajmuje się Europą Środkowo-Wschodnią, Kaukazem Południowym i tematyką migracyjną. Publikuje m.in. w Krytyce Politycznej, Nowej Europie Wschodniej i Polityce.
  • Moderator: Piotr Czyż - Badawczo zajmuje się społeczną rolą architektury oraz kulturowymi podstawami modernizmu i postmodernizmu. Konsultant i koordynator projektów partycypacyjnych w Trójmieście. Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto.

fot. balkony - zmodernizowane osiedle we Wrocławiu, Maciej Kacmajor, konkurs Gdyński Modernizm w Obiektywie