ARCHI Wystawy WA_2016

Archi Wystawy

VI Weekend Architektury w Gdyni:

  • "Modernizm w podróży - Europa, Azja, Afryka" - wystawa fotograficzna o tematyce architektury modernistycznej z różnych zakątków świata. Miejsce: Gdynia InfoBox, ul. Świętojańska 30. Termin: 25.08-01.09
  • "Dom Handlowy" - wystawa fotograficzna w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2. Termin: 25.08-03.09
  • "Gdyński Modernizm w Obiektywie" - wystawa fotografii gdyńskiego modernizmu - wybór z tegorocznej, VI edycji konkursu "Gdyński Modernizm w Obiektywie. Miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, Forum Studenckie. Termin: 25.08-14.09
  • "Współczesny Salon Gdyński" - wizje młodych projektantów wnętrz, wystawa konkursowa "Współczesny Salon Gdyński". Miejsce: galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego. Termin: 26.08-03.09
  • "Modernizm Gdyni i Liverpoolu naszym OBIEKTYWnym okiem" wystawa fotografii Joanny i Mariusza Jesionowskich. Miejsce: Galeria Caffe Anioł, ul. Kilińskiego 6, Termin: do 2.09.

Wystawy, które będzie można obejrzeć w trakcie Weekendu Architektury w dniach 25-28 sierpnia:

  • "Modernizm w podróży - Europa, Azja, Afryka" - wystawa zbiorowa fotografii architektury modernistycznej z różnych stron świata (w tym fotografie Przemka Kozłowskiego). Kadry funkcjonalnych budynków, które potrafią zaskakiwać także swoją elegancją, dynamiką, czy umiejętnością wpasowania w bardzo różny kontekst miejsc. Jest jednak, znacznie bardziej mroczna strona wystawy i jej przesłania. Wiele budynków modernistycznych na świecie przez dziesiątki lat nie była remontowana, a często przechodziły przez fale zniszczeń w wyniku działań zewnętrznych. Stąd fotografie, które zostały przedstawione jako "widokówki z pozdrowieniami", wywołując bardzo mieszane refleksje, chociaż dotyczą generalnie tego samego nurtu architektury.
  • "Dom handlowy - prezentowana w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2) wystawa fotografii Bartłomieja Ponikiewskiego. Dom Handlowy z Mławy - pierwotnie zbudowany jako Państwowy Dom Towarowy. Projekt autorstwa Stanisława Kolendo jest datowany na 1956 rok. Budowa w latach 1958-1963. Stylistyka obiektu w nurcie powojennego modernizmu. Budynek jest wymieniany jako jeden z wyróżniających się przykładów powojennej architektury w Polsce.
  • „Współczesny Salon Gdyński” – przegląd wizji młodych projektantów i architektów wnętrz - w zakresie projektu nowoczesnego, współczesnego salonu (do 40 m. kw.), którego koncepcja funkcjonalna będzie zawierała w sobie nawiązanie do gdyńskiego modernizmu. Jak poradzili sobie z tegorocznym tematem projektanci i architekci wnętrz? Warto przekonać się osobiście i odwiedzić wystawę w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Patronami medialnymi konkursu są portale Bryla.pl, Archirama.pl, trojmiasto.pl oraz popularny magazyn poświęcony architekturze wnętrz mieszkalnych "M jak Mieszkanie". Zaś Partnerem merytorycznym konkursu i wystawy jest Centrum Designu Gdynia. 
  • Modernizm Gdyni i Liverpoolu naszym OBIEKTYWnym okiem" wystawa fotografii Joanny i Mariusza Jesionowskich, prezentowana w galerii Caffe Anioł. Wystawa stanowi autorski wybór prac z ogromnej kolekcji autorskich ujęć brył budynków, klatek z duszą, prześwitów, detali, w tym głównie kadrów uchwyconych w rodzinnej Gdyni oraz położonym na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii - Liverpoolu. Prezentowane zdjęcia to w większości czarno-białe kadry, pozwalające skupić się na geometrii kształtów brył, a także niezwykłej grze światłocieni. Miejsce: Caffe Anioł, ul. Kilińskiego 6, Termin: do 2.09.
o wydarzeniu
ARCHI Prelekcje
Archi SPACERY - architektura/modernizm/design
ARCHI Foto Dzień
ARCHI Wystawy WA_2016
ARCHI Film
ARCHI Warsztaty

  • „Gdyński Modernizm w Obiektywie” – wystawa pokonkursowa VI już edycji konkursu fotograficznego przeprowadzanego w formule open (dla profesjonalistów i amatorów), który co roku przyciąga dziesiątki twórców - fotografów z terenu całej Polski. W tym roku zwracają uwagę dwie nowe kategorie konkursowe, "Detal w architekturze" oraz "Modernizm i postmodernizm" czyli architektura na styku dwóch epok. Podobnie jak w roku zeszłym, można także przesyłać zdjęcia fotografii mobilnej gdyńskiego modernizmu oraz do kategorii reportażowej "Życie Miasta". Partnerami merytorycznymi konkursu są gdyńskie Studio Fotografii "FRAME" oraz trójmiejski kolektyw fotografów "Testigo Documentary".

 

     
(Handlowiec w Mławie, na dole po lewej stronie widokówki)