Euro Waterfront

Jedną z wystaw prezentowanych w ramach II Weekendu Architektury była „Euro Waterfront”, zlokalizowana w samym sercu miasta - na Skwerze Kościuszki. Naszym celem było przedstawienie współczesnych rozwiązań architektury oraz przestrzeni miejskiej na styku z wodą wybranych miast europejskich: Kopenhagi, Sztokholmu, Hamburga, Amsterdamu, Londynu i Gdyni. Waterfront, czyli obszar położony nad naturalnym zbiornikiem morskim, to bardzo trudna przestrzeń do zagospodarowania. Leżąca na styku portu i miasta, niejednokrotnie wymaga wielu procesów aptacyjnych, by industrialny krajobraz umiejętnie wtopił się w tkankę miejską.

W przypadku Kopenhagi prezentacja m.in. opery zaprojektowanej przez jedno z największych biur skandynawskich Henning Larsen Architects oraz słynnej Biblioteki Królewskiej projektu Schmidt Hammer Lassen Architects.

Najciekawsze projekty z Hamburga to: HafenCity Baufeld 10 (budynek przypominający plastikową komodę, z której ktoś powysuwał niektóre szufladki) biura LOVE architecture&urbanism oraz siedziba firmy Spiegel projektu wyżej już wspomnianego biura Henning Larsen Architects. Bezapelacyjnie najbardziej spektakularnym budynkiem Hamburga jest filharmonia projektu biura Herzog & de Meuron.

Przedstawiamy również Stockholm Waterfront, który łączy w sobie funkcje hotel, centrum konferencyjnego oraz węzła przesiadkowego. Jego błyszcząca bryła tworzy nowy, dynamiczny wizerunek miasta od strony wody.

W tegorocznym mieście olimpijskim- Londynie, powstają równie ciekawe perełki architektoniczne. Należy do nich wieżowiec London Bridge Tower, przez mieszkańców nazywany potocznie „The Shard”, projektu światowej sławy architekta Renzo Piano.

Za niedługo Waterfront Gdyni wzbogaci się o nową zabudowę nadmorskiego pirsu Dalmor projektu biura Arch-deco. Zwycięski projekt przewiduje budowę u nasady mola wysokich przeszklonych budynków. Najwyższy, 140-metrowy budynek mieści funkcje biurowo-usługowe, handlowe i gastronomiczne. Na górnych piętrach zaprojektowano mieszkania i platformy widokowe. W zespole dominant jest jeszcze budynek 56-metrowy i dwa 36-metrowe. Na południowym bulwarze, przy Basenie Prezydenta Ignacego Mościckiego umieszczono niższą zabudowę mieszkaniową i apartamentową. Po północnej stronie, m.in. w budynku dawnej chłodni dominować mają lofty. Wokół Mola Rybackiego urządzono trakt pieszy wyłączony z ruchu kołowego, dla którego przeznaczono dwie drogi ze zjazdem do podziemnych parkingów. Między budynkami znajdują się kameralne tereny zielone. W porcie rybackim zaprojektowano nową marinę dla kilkuset jachtów.

MVRDV

MVRDV

Holenderskie biuro architektoniczne założone w 1991 w Rotterdamie przez Winy'ego Maasa, Jacoba van Rijsa i Nathalie de Vries, a zarazem grupa publicystów. MVRDV reprezentuje wyszukaną architekturę współczesną, czerpiąca zasadniczo z formalnego dorobku modernizmu, ucieka się czasem jednak do rozwiązań postmodernistycznych. Realizacje i projekty biura cechują się dosłownym traktowaniem schematów funkcjonalnych, wywodzeniem formy z pozornie absurdalnych założeń, np. poprzez spiętrzenie elementów krajobrazowych w pawilonie holenderskim na Expo 2000. Architekci inspirują się poszukiwaniami Rema Koolhaasa i je rozwijają. Prezentacją poglądów grupy na urbanistykę jest publikacja FARMAX (1998).

MVRDV
3XN
Wojtek Gurak Fotograf Architektury
C. F. Møller
LOVE architecture and urbanizm
Henning Larsen Architects

Architektura

Publikacje

  • Statics, 1992

  • Winy Maas, Jacob van Rijs, Richard Koek, FARMAX: Excursions on density, Rotterdam 1998, ISBN 90-6450-266-8

  • Winy Maas, Jennifer Sigler, Metacity / Datatown, Rotterdam 1999, 90-6450-371-0

  • MVRDV (wyd.), Costa Iberica, Barcelona 2000, ISBN 84-95273-19-5

  • MVRDV (wyd.), KM3: Excursions on capacity, Rotterdam 2005, ISBN 84-95951-85-1