Bolesław Stelmach

Centrum Spotkań Kultur w Lublinie

Centrum Chopinowskie w Warszawie

Zana House w Lublinie

17.07.18
Wirtuoz szkła i betonu, profesor, architekt Bolesław Stelmach wystąpi w czasie VIII Weekendu Architektury w Gdyni

Wybitny polski architekt prof. dr hab. Bolesław Stelmach będzie gościem specjalnym VIII Weekendu Architektury w Gdyni.  

Architekt wystąpi 9 września 2018 r. w  sali Kina Goplana,  z autorskim wykładem  w ramach niedzielnego bloku Archi Prelekcji gdyńskiego wydarzenia .   

Najważniejsze realizacje Bolesława Stelmacha znajdują się w Lublinie, Warszawie, Żelazowej Woli oraz Nałęczowie.

Architekt w 2010 r. zdobył najwyższe w polskiej architekturze wyróżnienie - został laureatem Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).

Kilka informacji o architekcie:

Bolesław Stelmach ukończył studia architektoniczne na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w 1980 roku. Z kolei na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej ukończył podyplomowe studia planowania przestrzennego w 1984, a w 2009 roku uzyskał tytuł doktora inżyniera architekta. W 2016, także na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej uzyskał tytuł doktora habilitowanego.

Architekt jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów architektonicznych. Od 1985 roku prowadzi samodzielną praktykę projektową – obecnie jest liderem spółki projektowej Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie. Bolesław Stelmach jest autorem kilkudziesięciu realizacji i projektów, w tym:

·         Projekt Domu Dostępnego (1995),

·         Rozbudowa Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie (2001),

·         Przebudowa kwartału Foksal w Warszawie (2002),

·         Lubelski Park Naukowo-Technologiczne (2003),

·         Centrum Chopinowskie w Warszawie (2005),

·        Rewaloryzacja Parku w Żelazowej Woli wraz z obiektami obsługi turystów, administracji i zaplecza gospodarczego (2006)

·         Budynek Sanatoryjny przy Sanatorium Fortunat w Nałęczowie (2006)

·        Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - przebudowa Teatru (2015),

Profesor Bolesław Stelmach jest uważany architekta który nie ulega krótkotrwałym modom, a którego znakomite projekty i realizacje w coraz ważniejszy sposób kształtują przestrzeń oraz wizerunek polskich miast, w tym Lublina, Warszawy, Nałęczowa. Niemal każda z realizacji Stelmacha jest ważna dla współczesnej architektury polskiej, zapisując kolejny, niezwykle udany rozdział w jej rozwoju. Dzieła architekta często określa się jako wierne wartościom architektury modernistycznej, w tym głównie poprzez prostotę formy, podporządkowanie architektury funkcji, przyrodzie oraz uwypukleniu w ich realizacji takich materiałów jak beton oraz szkło (m.in. artykuł Jerzego S. Majewskiego, Wirtuoz betonu i szkła dostał architektonicznego Oskara, „Gazeta Wyborcza”, 12 listopada 2010).  

Fotografie: z pracowni Stelmach i Partnerzy, Biuro Architektoniczne