<< wróć

03.08.16
arch. Jerzy Dzikowski - Szczepanik z JEMS Architekci gościem specjalnym wydarzenia

Architekt Jerzy Dzikowski - Szczepanik, współzałożyciel oraz Partner pracowni JEMS Architekci, będzie gościem specjalnym Archi Prelekcji w czasie VI Weekendu Architektury w Gdyni (28 sierpnia, Gdyńskie Centrum Filmowe, sala kina Warszawa, godz. 14:00-17:30). 

W trakcie weekendowych Archi Prelekcji arch. Jerzy Dzikowski - Szczepanik, wystąpi z prelekcją zatytułowaną:

  •  pt. O budowaniu z tego co już jest

JEMS Architektów zalicza się niezmiennie od początku obecnego millenium do grupy najważniejszych polskich pracowni architektonicznych. Ich projekty i realizacje w ostatnich kilkunastu latach wyznaczały trendy oraz nie rzadko stanowiły kamienie milowe w rozwoju polskiej architektury współczesnej. Chociaż większość ich realizacji powstało na terenie Warszawy, to marka JEMS-ów jest ceniona tak w Polsce, jak i zagranicą, czego dowodem jest chociażby prestiżowa nagroda SARP za realizację Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (w kategorii „najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w roku 2015″). 

Tak jak określają się sami JEMS-i, nie można ich zaszufladkować, czy wpasować w określony nurt twórczy. JEMSI to zespół architektów, który dynamicznie dopasowują się do realiów czasów, miejsca, ludzi i otoczenia, dzięki temu m.in. wciąż zaskakują, czerpiąc z nowych inspiracji oraz nie unikając odważnych rozwiązań. 

JEMSI o sobie: "Jesteśmy zespołem architektów, których łączy spojrzenie na złożoną rzeczywistość i metody działania w jej ramach. Staramy się, aby nasz sposób pojmowania tej rzeczywistości, analizy jej wielowarstwowych wątków, a nawet świadomość pewnych ograniczeń, stawały się źródłem twórczej inspiracji w poszukiwaniu nieschematycznych dróg projektowania.

Artystyczne „credo” i manifesty czy gotowe społeczne projekty nigdy nie były w centrum naszych zainteresowań, choć i one składają się na wielowątkowy obraz świata, w którym przyszło nam działać. W tym sensie również pewne typologiczne schematy czy nawet wzorniki architektoniczne warte są zainteresowania i konfrontacji ze zmieniającymi się realiami. Staramy się to czynić, unikając jednak traktowania ich jako katalogu gotowych rozwiązań".

Wstęp na Archi Prelekcje jest otwarty, szczegółowy program trzech dni prelekcji dostępny jest na stronie pod linkiem: 

Archi Prelekcje w ramach VI Weekendu Architektury