"Maszyna do mieszkania" - I Nagroda

MASZYNA DO MIESZKANIA"

Mieszkanie  młodego  scenografa z  teatru muzycznego w Gdyni. Artysty, który ceni minimalizm i innowacyjność rozwiązań oraz posiada duże doświadczenie wykonawcze projektowanych przez siebie dekoracji scenicznych. Swoje umiejętności wykorzystał  w projekcie swojego prywatnego, niskobudżetowego mieszkania o powierzchni 46m2, co pozwoliło stworzyć niepowtarzalny efekt. Bardzo duże możliwości „uformowania” swojej przestrzeni dał prosty i foremny rzut mieszkania. Po wyburzeniu wszystkich ścianek działowych uzyskano otwartą przestrzeń (open-space) , która poprzez zastosowane rozwiązania materiałowe i kolorystyczne sprawia wrażenie dużo większej. Materiały użyte do wyposażenia mieszkania są najczęściej materiałami z odzysku lub tym, co pozostało po wykonaniu scenografii.  Nieograniczony dostęp do podstawowych materiałów takich jak sklejka, płyta osb czy stalowe profile, stały się głównym pomysłem na stworzenie  prostej industrialnej przestrzeni idącej z duchem czasu, ale odwołującej się w głównej mierze do haseł modernistycznych tj. „MASZYNA DO MIESZKANIA”. Hasło to stało się inspiracją do zaprojektowania głównego punktu mieszkania  „MASZYNY - KOMBAJNU KUCHENNEGO”, w którym zmieścił wszystkie niezbędne domowe sprzęty. Całość mieszkania wspaniale spaja jednolita posadzka, wykonana w 3 kolorach różnej wielkości desek drewnianych, pochodzących z odzysku.

Mieszkanie dzieli się na 2 moduły: pierwszy moduł to sypialnia i łazienka, drugi to część dzienna z kuchnią. Oba moduły oddziela ruchoma ściana z płyty osb  – ogromne drzwi, przesuwające  się na prowadnicach po stalowej szynie podwieszonej pod stropem. Po przesunięciu drzwi w stronę łazienki zamykamy ją w całości odsłaniając sypialnię, po przesunięciu w drugą stronę otwieramy łazienkę i zamykamy częściowo sypialnię. Drzwi to nie tylko element funkcjonalny, ale doskonały element dekoracyjny - można na nich również przypinać notatki i szkice, co ułatwia zapanowanie nad przestrzenią artysty.  Sypialnia znajduje się na 15-centymetrowym podwyższeniu posadzki , w który wpuszczony jest materac, dzięki temu wydzielone jest fizyczne  miejsce do spania zamiast tradycyjnego łóżka.  W tej przestrzeni znajduje się również szafa a obok niej przeszklenie w stalowej malowanej na czarno ramie. Główną funkcją tego przeszklenia jest doświetlenie światłem dziennym łazienki i optyczne połączenie obu pomieszczeń. Łazienka jest bardzo prosta i minimalistyczna. Ściany w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie wody pokryte są białą mozaiką nawiązującą swym wzorem do zabytkowej mozaiki -  „gorsecików”, charakterystycznej dla Gdyńskiego modernizmu. Ogromne lustro przy umywalce  dodaje wnętrzu dodatkowo przestrzeni i odbija światło. Prostą  wannę do zabudowy osadzono w kubistycznej, ażurowej konstrukcji - specjalnie skonstruowanej ramie ze stalowych profili malowanych na czarno.

Drugi moduł to przestrzeń dzienna – salon z kuchnią, przedzielone multifunkcyjnym meblem zlokalizowanym w sercu mieszkania. „KOMBAJN KUCHENNY” kryje w sobie wiele różnych sprzętów i szafek, począwszy od podblatowej lodówki, pralki czy zmywarki, kończąc na płycie i zlewozmywaku.  W konstrukcji mebla znajduje się blat z płyty osb pełniący zarówno funkcję stołu lub biurka jak i dodatkowego blatu do przygotowywania posiłków. Dodatkowym elementem podkreślającym multifunkcjonalność mebla jest  obicie frontów szafek od strony wypoczynkowej gąbką i materiałem tworząc zagłówek dla mobilnej sofy.

 

Gdyńska Czynszówka - konkurs
"Maszyna do mieszkania" - I Nagroda
APAJA - II Nagroda
SAMM - III Nagroda
AERIUM - III Nagroda
Czynszówka młodego marynarza - wyróżnienie
Mieszkanie dla starszej pary
Czynszówka dla rodziny 2+1
Czynszówka dla pary kreatywnych 30-latków
Kutyła - Krzysiak - KIK
"Życiowy przystanek"
Mieszkanie fascynata stoczni
Czynszówka dla 4 osób
Dla małżeństwa lub singla
Nasz Nowy Port
Mieszkanie dla młodych, zapracowanych
GREEN TBS
Młoda klasyka - 50m2
W duchu minionej epoki
Inspiracje transatlantykami
Mieszkanie odnalezionych nad morzem

O autorkach

 

  • ANNA MARIA SOKOŁOWSKA
  • ARCHITEKT
  • PRACOWNIA PROJEKTOWA DRAGON ART

Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. Od 2003 roku zajmuje się architekturą wnętrz, od 2006 roku właścicielka Pracowni Projektowej Dragon Art. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt zrealizowanych projektów wnętrz i duże grono zadowolonych klientów. Architekt z powołania,  pasji i życiowej miłości do architektury, pięknego designu i funkcjonalnych rozwiązań. Kocha podróże i odkrywanie ciekawych zakątków architektonicznych.

Życiowe motto „LESS IS MORE” ("mniej znaczy więcej") - L.M. Van der Rohe.

 

 

  • MARTA PIĄTKOWSKA
  • ARCHITEKT IARP
  • STUDIO 1111

Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej. Od 2003 roku pracuje zawodowo zajmując się urbanistyką, architekturą i  nowoczesnym designem. Architekt z ambicjami, wyobraźnią i dużą wrażliwością na otaczającą przestrzeń. Jej drugą pasją jest grafika użytkowa. Od kilku miesięcy bierze los w swoje ręce jako właścicielka Pracowni STUDIO 1111.

 

Życiowe motto „IMPOSSIBLE IS NOTHING”  („wszystko jest możliwe”).